Komatsu potřebu bagr

Obchvat Benátek nad Jizerou bude stát 77 milionů Kč, kraj ho čekal dražší

Benátky nad Jizerou (Mladoboleslavsko) 3. ledna (ČTK) - V Benátkách nad Jizerou začnou se stavbou obchvatu, který má z města odvést zejména nákladní dopravu směřující do bývalého vojenského výcvikového prostoru u Milovic. V tendru, do kterého se přihlásilo devět firem, zvítězila s nejnižší cenou společnost Strabag. Obchvat postaví za 77 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Středočeský kraj původně původně počítal s cenou 132,5 milionu korun bez DPH. Informace serveru Zdopravy.cz potvrdil ČTK krajský radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS).

Stavba by měla začít v letošní stavební sezoně po dokončení posledních majetkoprávních vypořádání, řekl Bendl. "Je to relativně jednoduchá stavba a momentálně už je jiná situace a firmy o zakázky tohoto typu velmi stojí, proto jdou někdy s cenou skutečně výrazně dolů," řekl radní. Kraj podle něj nechal znovu prověřit původní projektový rozpočet a s vítěznou firmou nabídnutou cenu prověřoval. "Na všechno odpověděli korektně, ani na naší straně jsme nenašli žádnou chybu, vycházelo se z průměrných cen," doplnil.

Propojení silnic II/272 a III/27212 dlouhé zhruba 700 metrů bude kopírovat dálnici D10 a má ulevit zejména přetíženému centru města. "Propojení bude převážně využívat tranzitní doprava, která bude směřovat na veřejnou skládku a do prostoru průmyslové zóny Benátek nad Jizerou," uvedl kraj v popisu veřejné zakázky. Součástí stavby bude také nová okružní křižovatka.

Přípravné práce začaly loni na podzim archeologickým průzkumem. S dokončením se počítá do začátku léta 2024.