Cime 2 kvartál 2024

Obchodní akademie v centru Ústí by mohla získat objekt sousední školy

Ústí nad Labem 19. srpna (ČTK) - Obchodní akademie v centru Ústí nad Labem může získat objekt sousední školy. Přesunula by se tam výuka, za kterou nyní musí žáci dojíždět přes Labe do čtvrti Střekov. Radní Ústeckého kraje navrhli zastupitelstvu uzavření memoranda ohledně záměru směny areálu škol s městem Ústí nad Labem. To by získalo objekt na Střekově. Řekl to krajský radní Tomáš Rieger (ODS).

Obchodní akademie a jazyková škola využívá v současnosti budovu v Pařížské ulici a na Střekově. V jejím sousedství v Pařížské je tzv. zelená škola, kterou vlastní Univerzita J. E. Purkyně. Objekt z devatenáctého století byl částěčně opraven v roce 2012, kdy v zadním traktu vznikl bezbariérový výtah. Město má na zelenou školu předkupní právo, objekt by pak s krajem vyměnilo za budovu na Střekově.

Cílem směny je podle Riegera zkvalitnit výuku na střední škole, jejímž zřizovatelem je kraj. "Bude to určitě prospěšné pro obchodní akademii, zjednoduší se tak organizace výuky. Pedagogové a studenti nebudou muset řešit přebíhání, zajištěno bude stravování," uvedl Rieger. Univerzita by podle něj mohla opustit zelenou školu do konce roku. Mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová ČTK řekla, že město má zájem o směnu. "Nepochybně bude definitivní schválení směny na novém zastupitelstvu," uvedla. Nové vzastupitelstvo vzejde z komunálních voleb, které se uskuteční na konci září.

Smluvní cena, za kterou by město získalo zelenou školu od univerzity je podle Macové 500.000 korun. Objekt na Střekově by využilo město podle mluvčí pro školské účely, např. při rekonstrukci škol. "Stav budovy zelené školy i objektu na Střekově je podobný, došlo by tak zřejmě pouze k výměně nemovitostí," uvedl Rieger.