Komatsu potřebu bagr

Obce u Vrbětic chystají investice, na něž dají peníze z náhrad škod po výbuších

Zlín (ČTK) - Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku chystají první investice, na něž využijí peníze, které dostaly jako náhradu škody kvůli omezením po výbuchu dvou muničních skladů v roce 2014. Půjde o opravu komunikací, výstavbu cyklostezek či investice do bydlení. ČTK to řekli starostové pěti obcí, které dostaly celkem přes 300 milionů korun.

Vlachovice, jejichž součástí jsou Vrbětice, dostaly 116,5 milionu korun. Obec peníze využije na projekty, na které žádala dotaci, ale nebyla úspěšná. Za asi devět milionů korun dělá sítě pro 11 rodinných domů. V další lokalitě pro výstavbu se prodlouží vodovod a kanalizace, což bude stát asi 2,5 milionu. "Dále máme povolení na sociální dům, kde by měly být tři bytové jednotky," uvedl starosta Zdeněk Hověžák (STAN). Chystá se také rekonstrukce hasičské zbrojnice za zhruba šest milionů korun i výstavba cyklostezky ve Vrběticích.

Město Slavičín dostalo 105 milionů korun, rozhodlo se 80 milionů korun dát do bydlení. "Je to dané tím, že od roku 2014, kdy vybuchly sklady, jsme se potýkali s úbytkem (počtu) obyvatel. Aby prostředky byly vynaloženy v souvislosti s dikcí zákona, tedy pro návrat k pokojnému stavu, znamená to u nás zastavit odliv obyvatel," uvedl starosta Tomáš Chmela (nez.). V objektu bývalého hotelu vzniknou startovací byty, připravovat se bude také lokalita pro rodinné domy, v plánu je i oprava bytových domů ve vlastnictví města. V tomto týdnu bylo již schváleno výběrové řízení na dodavatele přestavby hotelu, náklady jsou asi 40 milionů korun, stavba by měla začít v létě. Město chystá také projekty v dopravě, cyklostezky, chodníky či parkoviště.

Bohuslavice nad Vláří využijí část z 36,3 milionu korun na opravu komunikace za asi pět milionů korun, projekt je ve fázi výběrového řízení, práce by měly začít letos. Obec zvažuje také opravu mostu, bude chystat cyklostezku z Bohuslavic do Štítné nad Vláří. Podobnou částku dostala jako náhradu škody obec Lipová. "Dostali jsme 36 milionů. Máme nachystané rozšíření a prodloužení místní komunikace, chtěli jsme na to získat dotace, ale nepovedlo se, tak to zaplatíme z vlastních zdrojů," uvedl starosta Miloslav Svárovský (nez.). Hotovo by mělo být letos, náklady jsou asi 3,6 milionu korun. Obec také obnovuje vodní nádrž a chystá opravu sportoviště. Haluzice dostaly v polovině března na účet 15,9 milionu korun. "Schválili jsme projekty za více než tři miliony, výstavbu vodovodu a opravu kanalizace, rekonstrukci vodojemu. Už máme uzavřené smlouvy, chceme stavby dokončit do konce června," uvedl starosta František Marecký (nez). O dalších projektech se podle něj rozhodne po podzimních komunálních volbách.

Kromě obcí a Zlínského kraje mají nárok na odškodnění také obyvatelé obcí v okolí Vrbětic. Zákon o odškodnění za výbuchy platí od počátku roku, nároky musí lidé uplatnit do 30. června, podle starostů již část obyvatel peníze dostala.