Cime 1 kvartál 2024

Obce mohou žádat o dotaci na stavbu vodovodů ke stavebním pozemkům

Praha 26. října (ČTK) - Obce mohou do 7. ledna příštího roku žádat o dotaci na stavbu vodovodních a kanalizačních přípojek či sjezdů ke stavebním pozemkům určeným pro výstavbu bytových a rodinných domů. Ministerstvo pro místní rozvoj má na to připraveno 180 milionů korun, přičemž maximální výše dotace na jeden stavební pozemek je 150.000 korun. Úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě a bližší informace o výzvě z podprogramu Technická infrastruktura zveřejnil na svém webu.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že ministerstvo chce prostřednictvím výzvy pomoci obcím s rozšířením nabídky zainvestovaných pozemků pro následnou stavbu domů, a podpořit tak atraktivitu venkova pro bydlení.

Oprávněným žadatelem o dotaci je obec a pro její výši je rozhodující počet vyprojektovaných přípojek nebo sjezdů k pozemkům. Každý pozemek přitom musí být přímo napojený na nově budovanou technickou infrastrukturou, která je předmětem dotace, uvedlo ministerstvo.

Podle něj obce nemohou žádat o dotaci na dokončenou stavbu, nicméně si o ni mohou požádat na infrastrukturu, jejíž stavba byla zahájena. Lhůta pro ukončení realizace a financování akce je do 31. října 2023, doplnilo ministerstvo.