Cime 2 kvartál 2024

O Stavbě roku Olomouckého kraje může letos rozhodnout i veřejnost

Olomouc (ČTK) - Letošní desátý ročník soutěže Stavba roku Olomouckého kraje byl rozšířen o kategorii, ve které zvolí nejpovedenější nominovanou stavbu kromě odborné poroty i veřejnost. Lidé mohou o Ceně laické veřejnosti do konce března hlasovat na webu cenykraje.cz. ČTK to dnes sdělil hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

"Záměrem soutěže je vybrat a ocenit nejlepší nové stavby nebo rekonstrukce, které v Olomouckém kraji vznikly v letech 2021 a 2022. Oficiálním oceněním pak poděkovat a podpořit architekty, stavební firmy a investory, kteří kvalitativním způsobem změnili a mění podobu kraje," uvedl Suchánek. Do soutěže tak mohly být přihlášeny stavební projekty, které byly zkolaudovány v období od 1. ledna 2021 do loňského 31. prosince.

Lidé mohou v každé kategorii soutěže zvolit jednu stavbu, kterou považují za nejzdařilejší. Cenu laické veřejnosti získá ta, která dostane nejvíce hlasů. Na výběr je celkem z pěti kategorií. Jsou mezi nimi například dopravní stavby, objekty určené k bydlení nebo úspěšné rekonstrukce. Soutěž zajišťuje Olomoucký kraj ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků, Svazem podnikatelů ve stavebnictví a společností Omnis Olomouc.

V soutěži Stavba roku rok 2020 v kategorii objektů určených k bydlení zvítězil projekt Vila Park z Olomouce. Nejzdařilejší rekonstrukcí byla oprava hradu Helfštýn, kterou finančně podpořil kraj. Oceněna byla také například rekonstrukce tramvajové trati v centru Olomouce či novostavba hemato-onkologické kliniky FN Olomouc.