O půlmiliardovou přestavbu stadionu v Třebíči se uchází šest firem

Třebíč 29. listopadu (ČTK) - O zakázku na přestavbu třebíčského zimního stadionu za více než půl miliardy korun má zájem šest firem. Třebíč mezi nimi vybírá ve dvoukolovém řízení. Rozhodne dnešní aukce, jejíž výsledky chce radnice zveřejnit asi za dva týdny, řekl dnes ČTK starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč). Konečná cena také rozhodne o tom, zda Třebíč opravu zahájí, nebo projekt přepracuje. Nabídky z prvního kola byly podle starosty výrazně nad očekáváním.

"Výhledově určitě město musí zimní stadion zrekonstruovat. Čekáme, jak dopadne veřejná soutěž. Podle výsledné ceny se rozhodneme, zda do toho půjdeme hned, nebo zda to nějakým způsobem odložíme a zrevidujeme projekt podle výše částky, která z toho vzejde. V prvním kole nabízené částky z našeho pohledu velmi výrazně překročily tu odhadovanou částku, kterou jsme na to měli vyčleněnou," řekl Pacal. Účast šesti uchazečů je podle něho úspěch. "Protože ta zakázka není úplně jednoduchá, jsme příjemně překvapeni, že se jich přihlásilo tolik," řekl starosta.

Formu aukce, při které uchazeči licitují směrem dolů, zvolilo město na základě předchozích dobrých zkušeností. Poprvé ji použilo při soutěži na dvouletou opravu Karlova náměstí, která skončila letos v září. "Mnohdy jsou rozdíly mezi nabídkami pár tisíc korun a firmy mají ještě prostor, takže je to pro ně druhá příležitost a pro nás šance tu cenu stlačit," řekl Pacal.

Při rekonstrukci počítá město s úvěrem, usiluje o podporu z Národní sportovní agentury, už sjednanou ji má s Krajem Vysočina, který na stavbu uvolní 59,5 milionu korun.

Třebíč vyhlásila veřejnou zakázku na úpravu zimního stadionu v srpnu. Předpokládané náklady stanovila na 530 milionů korun.

Zimní stadion se začal stavět v roce 1956, dokončený byl v roce 1959. O 12 let později prodělal první větší rekonstrukci a v roce 1977 byl zastřešen. Střecha se ale po několika dnech zřítila. Zemřeli pod ní dva lidé. Znovu se stadion veřejnosti otevřel v roce 1980. Od roku 1998 je v majetku města. Poslední větší rekonstrukce stadionu byla v roce 2000, opravovala se ledová plocha, chlazení a strojovna.