Komatsu potřebu bagr

O dotace na opravu bydlení pro běžence je zájem, MMR program možná prodlouží

Neratovice (Mělnicko) 17. května (ČTK) - O dotace na opravu bydlení pro běžence z Ukrajiny mají obce a kraje zájem, doptávají se na podmínky. Ministerstvo pro místní rozvoj program, který má končit 31. května, možná prodlouží. Novinářům to při dnešní návštěvě Neratovic řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ministerstvo podle něj rozděluje zhruba 900 milionů korun. Možné je požádat i zpětně po dokončení opravy. Důvodem prodloužení termínu pro přijímání žádostí je například potřeba zpracování projektu nebo lhůty veřejných zakázek pro potenciálně dotované investice, uvedl ministr.

Podle Bartoše je aktuálně z výzvy vyčerpáno přes 100 milionů korun, ale předběžná poptávka z celé ČR po této dotaci činila přibližně pět miliard korun. Obce a města podle ministra nyní v mnoha případech ještě zjišťují přesné podmínky pro žádosti. Ministerstvo proto očekává, že počet obcí a krajů žádajících o podporu na byty pro uprchlíky zásadně vzroste. "Následně, až ta krize utichne, tak aby tyto zůstaly v majetku obcí a daly se použít nikoliv jako třeba sociální, ale jako dostupné bydlení," uvedl Bartoš. Sloužit by mohly například matkám s dětmi nebo i v případě živelní katastrofy.

V dotačním programu mohou obce a kraje na opravu a vznik obecních nebo krajských bytů získat nejvýše 120.000 korun na lůžko, a to v případě bytů, které dříve nebyly technicky uzpůsobené k ubytování lidí. Na opravu ubytoven činí maximální možné čerpání dotace 40.000 korun na lůžko.

Starosta Neratovic Roman Kroužecký dnes ČTK řekl, že město o dotace požádalo na už hotovou opravu ubytovny, kterou dnes Bartoš navštívil. Objekt byl ve špatném stavu, bylo třeba například vyměnit sociální zařízení, některé rozvody či vybavení kuchyně. Úpravy stály kolem 600.000 korun, z toho by dotace MMR mohla pokrýt téměř půl milionu korun. Nyní v ubytovně žije 16 lidí, většinou matky s dětmi školního věku. Deset matek většinou s malými dětmi bydlí v nových prostorách u neratovické hasičské stanice. Pode statistik cizinecké policie je nyní v Neratovicích přes 400 ukrajinských občanů. "Většina z nich žije někde v soukromí," doplnil starosta. Do místních škol dochází kolem 50 ukrajinských žáků, další se vzdělávají distančně na svých ukrajinských školách.

Podle Kroužeckého vedení města nechtělo řešit situaci válečných uprchlíků nouzovým ubytováním, protože hrozilo, že bydlení budou potřebovat déle, což se nyní potvrdilo. Část uprchlíků už sice odjela, ale každý týden jich ve městě kolem pěti přibývá.