Komatsu potřebuju bagr

O byty v licitaci byl v Bohumíně zájem, lidé nabízeli přes dvojnásobek ceny

Bohumín (Karvinsko) 6. října (ČTK) - Rekordní zájem o licitaci městských bytů zaznamenala radnice v Bohumíně na Karvinsku. Zájemcům o bydlení nabídla 11 nových bytů, které vznikly přestavbou zchátralých pečovatelských domů v historické části města. Lidé za nájemné nabízeli v průměru více než dvojnásobek vyvolávací ceny. Novinářům to dnes řekla mluvčí radnice Jana Končítková.

Rekonstrukce pečovatelských domů, kterou město hradilo z vlastního rozpočtu, stála 30 milionů korun. Navzdory nákladné přestavbě se město rozhodlo ponechat vyvolávací cenu při licitaci na 60 korunách nájemného za metr čtvereční, průměr ale nakonec dosáhl 138 korun za metr čtvereční. "Zaznamenali jsme i rekord v historii všech našich dražeb, konkrétně 168 korun za metr čtvereční," uvedla vedoucí odboru správy domů Kateřina Pálková.

V obou termínech licitace se o byty zajímaly desítky lidí. Kvůli vysokému zájmu a aktuálním protiepidemickým opatřením se licitace musely konat v největší zasedací místnosti krajského úřadu.

Vysoká účast i nadstandardní ceny, které lidé za pronájem nabízeli, podle vedení města dokazují, že rozhodnutí opravit zdevastované domy z vlastního rozpočtu bylo smysluplné. "Oba objekty se nachází v památkové zóně Starého Bohumína, který patří k nejkrásnějším částem celého města. Hrozilo, že by je získal soukromý vlastník a bez znatelných úprav z nich udělal ubytovny. A všichni víme, jak to v okolí ubytoven vypadá. Celá lokalita by se tím znehodnotila a starousedlíci by měli po klidném bydlení," uvedl starosta Petr Vícha (ČSSD).

Podle Víchy nadprůměrné ceny vylicitovaného nájemného odrážejí aktuální poptávku lidí po bydlení v příjemné lokalitě a novém či kompletně opraveném bytě bez nutnosti, čerpat hypotéku. "Ceny za nájem totiž letos nerostou oproti prodejům tak rychle. Vlastní bydlení se mnoha lidem stále více vzdaluje. Byty na realitním trhu napříč celou republikou enormně zdražují. Optikou člověka, který nemá dostatek finančních prostředků na koupi, je forma nájemního bydlení v novostavbě ideální variantou," míní Vícha.

Osm z 11 nabízených bytů se podařilo vylicitovat lidem s trvalým bydlištěm v Bohumíně, tři jsou přespolní. Město Bohumín je vlastníkem zhruba 4300 bytů, každý měsíc nabízí k pronájmu desítky těch, které se uvolnily. Každý z nich je před licitací zrekonstruován, vyvolávací cena začíná na 60 korunách za metr čtvereční. Výsledná částka pak záleží na lokalitě a také velikosti bytu.