Komatsu potřebuju Bagr

O budoucnosti stadionu za Lužánkami by mělo být jasno do tří měsíců

Brno (ČTK) - Vedení města se dnes dohodlo s bývalým fotbalistou Petrem Švancarou na rozvoji brněnského fotbalu a případném využití stadionu za Lužánkami. Na ten nyní budou odborníci zpracovávat statický posudek a do tří měsíců by mělo být jasno, jestli a za jakých omezení či s jakými úpravami je možné chátrající areál dočasně využívat. Nové tréninkové kapacity by místo stadionu za Lužánkami měly vzniknout v Brněnských Ivanovicích, kde je v plánu rozšíření fotbalového centra.

Primátorka Markéta Vaňková (ODS) dnes v tiskové zprávě uvedla, že pokud z posudku vyplyne, že je stadion možné dočasně využívat, Švancara by si jej pronajal. Ještě koncem února přitom vedení města uvedlo, že se časem kvůli dezolátnímu stavu bude muset stadion zbourat.

Švancara zvažoval žalobu na město, protože měl od jeho představitelů příslib, že se za Lužánkami vybuduje tréninkové centrum mládeže, které získalo podporu v participativním rozpočtu. Kromě toho také nechtěl, aby stadion, kde Zbrojovka získala před lety jediný titul, šel k zemi. Po dnešním jednání s primátorkou sdělil, že vítá rozhodnutí hledat způsob, jak lze prostor i nadále využívat.

Jeho projekt Dejme Lužánkám Švanci mladým se nicméně zřejmě neuskuteční, a tak se město rozhodlo rozšířit fotbalové centrum v Brněnských Ivanovicích, kde mají vzniknout dvě nová hřiště s přírodní trávou. "Stavební povolení bychom měli získat ještě letos, hotovo by mělo být v roce 2024," doplnil radní pro sport Tomáš Aberl (TOP 09). Peníze z participativního rozpočtu vyhrazené na Švancarův projekt zůstanou určeny pro stadion za Lužánkami nebo pro jiné fotbalové aktivity.

Stadion za Lužánkami dosud drží divácký rekord nejvyšší fotbalové soutěže. V říjnu 1996 přišlo na utkání Brno - Slavia 44.120 diváků. Poslední ligový zápas se tam hrál v září 2001. Od té doby stadion chátrá. V roce 2015 ožil díky Švancarově rozlučce s kariérou, na exhibiční zápas dorazilo téměř 35.000 diváků. V roce 2019 na stadionu štáb natáčel film o legendárním běžci Emilu Zátopkovi.