Cime 2 kvartál 2024

Nymburský výrobce vagonů Nymwag staví novou předávací halu zhruba za 13 mil.Kč

Nymburk 28. července (ČTK) - Nymburský výrobce železničních vagonů Nymwag CZ staví ve výrobním areálu v Nymburce novou předávací halu, náklady budou 12 až 13 milionů korun. Zákazníkům bude sloužit pro technickou přejímku vagonů, v provozu by měla být na podzim, řekl ČTK ředitel Nymwagu Petr Vlček.

"V roce 2020 jsme začali postupně rozjíždět výrobu a prodeje od března a dubna. Podařilo se nám rozjet čtyři výrobní linky, pátou jsme instalovali v roce 2021, tím pádem se nám podařilo navýšit obrat v násobcích oproti předcházejícímu roku," řekl Vlček. Loňský rok byl prvním celým rokem, kdy společnost fungovala.

Kvůli nárůstu cen energií letos musela společnost zvýšit ceny výrobků zhruba o 30 procent. "Nejzásadnější je pro nás nárůst cen oceli a dvojkolí," řekl Vlček.

Společnost vznikla v druhé polovině roku 2019, vyrábí kontejnerové i cisternové vagony včetně podvozků. Je třetím největším evropským výrobcem nákladních vagonů, loni jich vyrobil 900. Letos chce Nymwag vyrobit 1100 vagonů. "Plán prodejů plníme zhruba na 85 procent, vzhledem k problémům s dodávkami dvojkolí došlo k výpadku prodejů, nicméně roční plán bude dle současných dat víceméně splněn. Poptávka po vozech je stabilní a získáváme nové kontrakty, posledním je 60 cisternových vagonů pro ČD Cargo," uvedl Vlček. Největší zákazníci jsou společnosti ve Švýcarsku, Francii a na Slovensku.

Společnost dosáhla za první pololetí loňského roku obrat 926 milionů korun, provozní výsledek hospodaření byl téměř 52 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Největší letošní investicí zhruba za 45 milionů korun je podle Vlčka stavba dvou tryskacích boxů, ve kterých se vagony upravují pro následné lakování. Loni Nymwag investoval do nové výrobní linky téměř za 18 milionů korun a za dalších více než 40 milionů pořídil nové technologie.

Společnost zaměstnává zhruba 550 zaměstnanců, z toho 175 je kmenových, zbytek jsou agenturní. Na začátku července otevřel Nymwag v areálu zkušební a vzdělávací centrum pro svářeče, součástí jsou dílny pro praktické zkoušky a výcvik.