Cime 1 kvartál 2024

Nymburské kino letos zahájí rekonstrukci, má skončit v roce jeho stého výročí

Nymburk 28. ledna (ČTK) - V Nymburce na konci února zahájí rekonstrukci městského kina Sokol. Opravy budou trvat šest let a jejich náklady se odhadují zhruba na deset milionů korun. Letos se v kině vymění sedačky, které diváci používají od roku 1975. Kvůli jejich výměně a renovaci podlahy a balkonů bude kino od 21. února do konce března zavřené. ČTK to dnes sdělil ředitel kina Ladislav Langr.

"I když to možná není úplně systémové, začínáme výměnou sedaček, lidé si na ně stěžují nejvíce a už zdaleka neodpovídají dnešnímu standardu," řekl Langr. Sedačky, nové podlahy a zábradlí balkonů vyjdou na 1,8 milionu. Na rekonstrukci přispívá ze svého rozpočtu město Nymburk. Kino Sokol provozuje Nymburské kulturní centrum, které je příspěvkovou organizací města. Všech 350 starých křesel nabídne po posledním představení před výměnou veřejnosti a zisk z prodeje využije na další vybavení.

Rekonstrukce bude v dalších měsících pokračovat výmalbou hlavního sálu a foyer, opravou vzduchotechniky a osvětlení, završí se venkovními opravami a novou fasádou. Přesný časový plán není v tuto chvíli k dispozici, stejně tak odhadovaná částka se může ještě změnit v závislosti na vývoji cen stavebních materiálů.

Návrh na úpravy kina pochází od architektky Marcely Steinbachové a měl by budově vrátit styl 30. let 20. století, kdy byla postavena. Opravy mají skončit v roce stoletého výročí kina, které bude v roce 2028. Budovu kina navrhl architekt Osvald Polívka, autor řady významných obchodních i soukromých staveb, k nejznámějším patří například Obecní dům v Praze.