Nymburk v dubnu zrestauruje další část podloubí radnice

Nymburk 19. března (ČTK) - V podloubí nymburské radnice začnou v dubnu restaurátoři další část průzkumu, který odkryje nejmladší dekorativní kresbu z 30. let minulého století. Průzkum podloubí, který potrvá zhruba měsíc, naváže na restaurátorské práce z roku 2020. Práce restaurátorky bude stát 82.600 korun. Do podloubí pak město instaluje elektronickou úřední desku. ČTK to sdělila mluvčí města Olga Vendlová.

Na restaurátorský průzkum naváže rekonstrukce kresby a kompletní výmalba zbytku podloubí. Konečnou částku za tyto práce bude Nymburk znát až po dokončení průzkumu. "Odhadujeme, že by se mohla pohybovat kolem půl milionu korun. Tuto etapu se pokusíme zrealizovat ještě v letošním roce. Na jaře bude v podloubí instalována nová digitální úřední deska. Do konce roku by tak měla být dokončena celková a velmi kvalitní proměna podloubí," řekla místostarostka Stanislava Tichá (Nymburk s klidem).

Černá kresba s barevnými akcenty a květinovým motivem na béžovém podkladu pochází ze 30. let 20. století a skrývá ji novější malba. Ta byla podle Tiché provedena nevyhovujícím způsobem. Loni město zajistilo zrestaurování bronzové sochy svatého Václava na rohu radnice. V předchozích letech prošly restaurátorským procesem také vstupní dveře se zámkem a kamenné články vstupního portálu.

Patrová budova nymburské radnice na náměstí Přemyslovců je zapsanou kulturní památkou a nachází se v městské památkové zóně. Původní budova radnice z 16. století byla poškozena za třicetileté války a následnými požáry. Výraznou přestavbou prošla ve 30. letech 20. století. Poslední rekonstrukci radnice včetně novodobé přístavby v Nymburce provedli v letech 2003 až 2004. Od roku 2005 zde sídlí městský úřad.

Elektronickou úřední desku s velkou dotykovou obrazovkou, která nahradí prosklené vitríny, budou moci používat i handicapovaní. Nymburk na ni dostal dotaci a téměř za 200.000 korun ji dodá společnost Vegler.