Komatsu potřebu bagr

NSS zrušil verdikt soudu ohledně D55 u Kokor, příprava stavby může pokračovat

Přerov 21. prosince (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek ostravského krajského soudu, kterým bylo prohlášeno za neplatné územní rozhodnutí na chystanou stavbu šestikilometrového úseku dálnice D55 mezi obcí Kokory a Přerovem. Příprava této dopravní stavby tak může pokračovat. "Na základě dohody s obcí Rokytnice by měla být stažena žaloba a územní rozhodnutí tak nabude právní moci," oznámil dnes na twitteru šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Kasační stížnost k NSS kvůli rozsudku ostravského krajského soudu podalo olomoucké hejtmanství a ŘSD.

Po verdiktu NSS by podle Mátla měla padnout zásadní překážka bránící v další přípravě stavby tohoto úseku dálnice D55. "ŘSD má zpracovanou dokumentaci pro stavební povolení a po nabytí právní moci územního rozhodnutí zahájíme proces výkupů pozemků," uvedl. Možný termín zahájení stavby zatím vedení ŘSD nezveřejnilo.

Obec Rokytnice před časem uspěla u ostravského krajského soudu se žalobou, kterou podala kvůli chystanému úseku dálnice D55 mezi Přerovem a Olomoucí. Soud poté zrušil rozhodnutí, kterým olomoucký krajský úřad zamítl odvolání Rokytnice proti územnímu rozhodnutí na obchvat nedalekých Kokor. NSS následně od olomouckého hejtmanství a ŘSD obdržel kasační stížnost. Obec Rokytnice se ale mezitím dohodla s úřady a ŘSD na kompenzacích za stavbu úseku dálnice D55 z Olomouce do Přerova, který povede v její blízkosti. S přípravou stavby se však muselo počkat na verdikt NSS.

Starosta Rokytnice Kamil Malenda již dříve novinářům řekl, že obec dál nebude bránit stavbě dálnice D55, výměnou ale požaduje výstavbu protihlukové stěny a rozšíření valu podél dálnice. Součástí dohodnutých kompenzací je také cyklostezka křižující dálnici a cyklostezka spojující Přerov s Olomoucí, která má podle odhadu stát 230 milionů korun. Většinu této investice má pokrýt dotace Státního fondu dopravní infrastruktury a finančně přispěje i kraj.

Žaloba Rokytnice se netýkala celé nové komunikace spojující Olomouc s Přerovem, ale pouze šestikilometrového úseku z Kokor do Přerova. Investice je totiž od začátku rozdělena na dvě stavby. Dálnice D55 je přeložkou stávající silnice první třídy, která Přerov s Olomoucí spojuje přes několik obcí. Vesnicemi denně projede až 20.000 automobilů.