husqvarna

NSS zamítl kasační stížnost proti vymezení koridoru středočeského úseku D3

Praha 7. ledna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) koncem listopadu zamítl kasační stížnost spolku Krajina 2000 a obce Okrouhlo proti vymezení koridoru budoucího středočeského úseku dálnice D3. Na verdikt upozornil server Zdopravy.cz. Připravovaná trasa dálnice na jih Čech přes Posázaví má řadu kritiků. Spolek Alternativa středočeské D3 v tiskové zprávě zaslané ČTK uvedl, že verdikt NSS nesouvisí s celkovým schvalovacím procesem k dálnici. Podle ministerstva dopravy je ale rozhodnutím soudu umístění dálnice definitivně zaneseno v rámci Zásad územního rozvoje Středočeského kraje v tzv. západním koridoru, a zásady už není možné nijak napadnout.

Odpůrcům vadí, že D3 povede turisticky atraktivním Posázavím. Doporučují spíše zvýšit kapacitu silnice I/3 a vybudovat obchvaty měst. Ministerstvo dopravy v minulosti namítalo, že zvolená trasa povede méně zalidněnými oblastmi, což by mělo způsobit méně problémů v zastavěných aglomeracích.

Stavbu dálnice D3 ve vymezeném území přes Posázaví bude podle ministerstva možné zahájit až po roce 2025. "Ministerstvo dopravy jednoznačně preferuje pokračování přípravy v západním koridoru v souladu s platně zaneseným koridorem v rámci Zásad územního rozvoje Středočeského kraje i vydaným stanoviskem EIA a cestou Ředitelství silnic a dálnic bude činit všechny kroky tak, aby mohlo být rozběhnuto plné územní řízení v co nejdříve," řekl dnes ČTK mluvčí resortu František Jemelka.

Kritici se v minulosti u Krajského soudu v Praze domáhali zrušení aktualizovaných Zásad územního rozvoje Středočeského kraje, které krajští zastupitelé schválili v roce 2015. Tento dokument vymezuje koridor pro výstavbu středočeského úseku D3 a s ní související Václavické spojky, jež má k dálnici přivést dopravu z Benešova. Zásady územního rozvoje jsou závazným dokumentem pro obce, které mají na jejich základě koridor zapracovat do svých územních plánů. Ředitelství silnic a dálnic díky dokumentu mohlo pokračovat v přípravě projektové dokumentace.

Odpůrci nesouhlasili s územním vymezením koridorů D3 a Václavické spojky, argumentovali například příliš široce vymezeným koridorem nebo nepřesnými výkresy. Krajský soud jim ale v roce 2018 nevyhověl a neúspěšná byla i kasační stížnost. NSS dospěl k závěru, že není důvodná a zamítl ji, čímž potvrdil platnost aktualizovaných zásad územního rozvoje. Opravné prostředky nejsou přípustné.

Alternativa středočeské D3 uvedla, že rozsudek nesouvisí se schvalovacím procesem projektu dálnice, ale vztahuje se výlučně k platnosti koridoru zaneseného v dokumentaci Středočeského kraje. Podle spolku to neznamená, že je v zásadách územního rozvoje umístěna trasa dálnice a jde jen o koridor.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Zatímco v jižních Čechách se stavělo, ve středních Čechách je schvalovací proces stále na začátku. Středočeská část má měřit 60 kilometrů. Koridor dálnice má být tvořen pěti úseky: Praha-Jílové, Jílové-Hostěradice, Hostěradice-Václavice, Václavice-Voračice a Voračice-Nová Hospoda.