Komatsu potřebu bagr

NSS zamítl kasační stížnost Letiště Vodochody kvůli chybějícímu sjezdu na D8

Brno 13. ledna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost společnosti Letiště Vodochody, která se domáhala zrušení aktualizace středočeských zásad územního rozvoje, schválené v roce 2018. Společnosti vadilo zejména to, že kraj z dokumentace vypustil projekt mimoúrovňové křižovatky Odolena Voda na dálnici D8. Křižovatka je důležitou podmínkou pro rozvoj Letiště Vodochody. Rozhodnutí NSS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Návrh společnosti odmítl už v roce 2020 Krajský soud v Praze. Argumentoval tehdy zejména tím, že právní předpisy nezakotvují právo na stanovení určitého funkčního využití území nebo zanesení konkrétního záměru v územně plánovací dokumentaci. Krajský soud také zdůraznil, že ani po zrušení aktualizace by se situace Letiště Vodochody nezlepšila, protože mimoúrovňová křižovatka by stále v zásadách územního rozvoje chyběla.

V kasační stížnosti společnost znovu argumentovala porušením svých vlastnických práv. Připomněla, že dlouhodobě připravuje rozšíření Vodochod na mezinárodní letiště. Disponuje souhlasným závazným stanoviskem ministerstva životního prostředí, které však jako podmínku stanovilo vybudování mimoúrovňové křižovatky.

Podle NSS ale k porušení práv Letiště Vodochody nedošlo. "Stěžovatelka neměla právo na zahrnutí mimoúrovňové křižovatky do zásad územního rozvoje, tudíž nemohla mít ani legitimní očekávání, že uvedený záměr zahrnovat budou," stojí v rozhodnutí.

NSS navíc upozornil na to, že stavbu křižovatky lze realizovat i bez aktualizace zásad územního rozvoje. Postačila by změna územního plánu, což je nižší úroveň územně plánovací dokumentace. "Z ničeho totiž neplyne, a ani stěžovatelka opak netvrdí, že uvedený záměr mimoúrovňové křižovatky by byl se zásadami územního rozvoje v rozporu a zcela zapovězen," rozhodl NSS.