husqvarna

NSS potvrdil rozhodnutí o vyvlastnění pozemků motocentra, klíčových pro D3

Brno 21. července (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil rozhodnutí o vyvlastnění pozemků motocentra, které jsou klíčové pro stavbu úseku D3 u Tábora. Zamítl kasační stížnosti jednoho z majitelů Pavla Bratránka a společnosti Taartrade, zjistila ČTK z úřední desky. Se stížností neuspělo ani Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které nesouhlasilo s tím, že podle Krajského soudu v Českých Budějovicích se nemá vyvlastnění prozatím týkat čerpací stanice LPG, kde zpočátku panovaly nejasnosti ohledně vlastnictví. Podle ŘSD se tím vyvlastnění LPG stanice jen oddálí. Rozhodnutí krajského soudu z letošního dubna tak platí v plném rozsahu.

O vyvlastnění pozemků motocentra ŘSD žádalo, aby mohlo dostavět zhruba 400 metrů dálnice D3. Bratři Bratránkovi s vyvlastněním nesouhlasili, rozhodnutí o odnětí vlastnického práva označovali za nepřiměřené a protiústavní.

NSS dospěl k závěru, že vyvlastnění je nezbytné, alternativní řešení neexistuje. "Pokud chce osoba zúčastněná na řízení (ŘSD) realizovat stavbu dálnice D3, nemůže postupovat jinak než vyvlastnit nemovitosti žalobců," stojí v rozsudku.

Podle NSS vznikl problém už před lety kvůli chybnému rozhodnutí správních orgánů. Úřady schválily trvalý přístup k motocentru přes obslužnou komunikaci, původně povolenou jako dočasnou, která zanikne po dostavbě D3. A protože přiznané veřejné subjektivní právo na sjezd k nemovitostem vyvlastnit nelze, je nutné vyvlastnit nemovitosti samotné.

"Pokud budou tyto nemovitosti ve vlastnictví státu, nebude ve výstavbě dálnice D3 bránit veřejné subjektivní právo na sjezd k těmto nemovitým věcem," konstatoval NSS.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. ŘSD teď v jižních Čechách staví souvislý třicetikilometrový úsek D3. Celá dálnice D3 by měla být podle ministerstva dopravy hotová do roku 2030, jihočeská část do roku 2025.