Komatsu potřebu bagr

NSA dá dotaci na stadion v Kladně, stadiony v Pardubicích či ve Zlíně neuspěly

Praha 2. června (ČTK) - Národní sportovní agentura (NSA) posuzovala devět žádostí o dotaci na rekonstrukce stadionů a dalších sportovišť. Byly to například hokejové stadiony v Brně, Zlíně nebo v Kladně nebo fotbalové stadiony v Pardubicích a Hradci Králové. Celková požadovaná částka na všechny projekty ve výzvě nazvané Nadregionální sportovní infrastruktura byla dvě miliardy a 200 milionů korun. Agentura ale může rozdělit maximálně 900 milionů korun. Některým městům agentura dotace již zamítla, další mají stále šanci. Dnes bylo oznámeno, že NSA schválila dotaci na opravu zimního stadionu v Kladně.

Města, která s žádostí o dotace uspěla či mají šanci uspět:

- Dotaci od NSA dostane Brno na stavbu multifunkční haly na výstavišti. V březnu agentura informovala, že brněnský projekt splnil veškeré podmínky. Město žádalo 300 milionů korun, rozhodnutí o výši dotace ale padne až po výběru zhotovitele.

- Dotaci má na dosah také Jihlava, a to na výstavbu nové Horácké multifunkční arény za 1,3 miliardy korun. Město žádalo o 300 milionů korun. Konkrétní uznaná částka ovšem zatím není potvrzená. Zadávací řízení na stavbu arény v místě starého Horáckého zimního stadionu zahájila Jihlava letos v únoru.

- Minimálně 100 milionů korun získá od NSA Kladno na rekonstrukci zimního stadionu. Celková cena rekonstrukce dosáhne zhruba půl miliardy korun. Z dřívějších vyjádření bývalého vedení kraje i zástupců státu podle vedení Kladna vyplývalo, že by opravu stadionu měly rovným dílem platit město, kraj a NSA. Středočeský kraj ale v březnu oznámil, že na rekonstrukci nepřispěje.

Dosud odmítnuté dotace Národní sportovní agenturou v tomto roce:

5. ledna - Náměstkyně primátora Liberce Radka Loučková Kotasová (ANO) oznámila, že Liberec neuspěl se žádostí o dotaci 300 milionů korun na rekonstrukci městského plaveckého stadionu. Liberec rekonstrukci městského plaveckého stadionu připravuje od roku 2015. Podle původních plánů měla být modernizace už hotová, začít měla nejdřív v roce 2023. Náklady radnice odhaduje na 820 milionů korun.

6. ledna - NSA zastavila řízení o dotaci na rekonstrukci Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně, protože město nevlastnilo všechny pozemky. Zlín žádal o dotaci až 300 milionů korun. Předpokládané náklady na rekonstrukci byly téměř miliarda korun. Zlín v únoru podal správní žalobu.

23. února - Náměstek primátora Pardubic Jan Nadrchal (ANO) oznámil, že Pardubice se brání proti tomu, že od NSA nezískaly dotaci na modernizaci letního fotbalového stadionu. Problémem bylo to, že pro stavbu byla využita metoda design and build, kdy stejná firma zpracuje projekt a ujme se i stavebních prací. Pardubice se proti neudělení dotace odvolaly k NSA.

7. dubna - NSA rozhodla, že Brnu nedá dotaci 300 milionů korun na stavbu atletické haly. Město chce halu vybudovat u univerzitního kampusu zhruba za 800 milionů korun. Náměstek primátorky Markéty Vaňkové (ODS) Petr Hladík (KDU-ČSL) později řekl, že navrhuje městu podání správní žaloby na agenturu. Vaňková ale pochybuje o její efektivnosti. Vaňková také řekla, že když Brno nezíská dotaci na atletickou halu, stavět by ji nemělo. "Důvodem je uzavření nezvratného závazku se zhotovitelem stavby, čímž nebylo možné využít ani blokové výjimky u veřejné podpory, a nedoložení platného položkového rozpočtu,“ uvedl mluvčí NSA Jakub Večerka.

13. dubna - Hradec Králové obdržel do datové schránky informaci o tom, že NSA zastavila řízení o dotaci na fotbalový stadion v Hradci Králové. Agentura v dopise zmiňuje, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie, která není slučitelná s jejím vnitřním trhem. S výtkami a závěrem NSA město nesouhlasí a zvažuje právní kroky. Město už stavbu za 568 milionů korun zahájilo.

- Podle serveru Seznam Zprávy NSA zamítla také dotaci na hřiště pro pozemkáře a fotbalisty v Rakovníku.