Cime 2 kvartál 2024

Novými partnery Penty se stali Dumontheil, Jirků a Slivovič

Praha 12. února (ČTK) - Investiční skupina Penta má tři nové partnery. Dalšími spoluvlastníky a členy vrcholného vedení skupiny se stávají Fabrice Dumontheil, Václav Jirků a Marián Slivovič. V čele Penty doplní Marka Dospivu, Jozefa Oravkina a Iaina Childa. Naopak Eduard Maták pozice opouští. Penta to dnes sdělila ČTK.

"Jsem velmi rád, že naši tři dlouholetí kolegové přijali nabídku se stát partnery. Jsou to osvědčení top manažeři, kteří se výrazně podílejí na zhodnocování našich firem a projektů. Naše vrcholné vedení získává významnou posilu v situaci, kdy se naší skupině daří, a to i navzdory potížím, které přináší pandemie. Důkazem toho budou i výsledky, kterých jsme dosáhli v roce 2020 a které budeme v nejbližších dvou měsících zveřejňovat, uvedl výkonný partner Penty Child.

Další změna se týká především zdravotnického portfolia Penty. Současný spolumajitel Penty a top manažer Eduard Maták přestane být na konci roku 2021 spolumajitelem celé skupiny Penta a projektovým lídrem zodpovědným za zdravotnictví. "Vzhledem k tomu, že je Penta ve svých zdravotnických investicích velmi aktivním vlastníkem, přebere roli lídra v našich zdravotnických firmách můj dlouholetý kolega a nový partner Penty Jirků. Já se budu těmto firmám nadále věnovat z pozice člena dozorčí rady," uvedl Maták.

Dumontheil (55) v Pentě působí od roku 2012. Je finančním ředitelem celé skupiny, člen investiční komise a výkonné rady. Zodpovídá za strategické finanční řízení skupiny Penta, také za IT strategii skupiny. Jirků (48) bude po vstupu do partnerské struktury e zodpovídat za řízení zdravotnického investičního portfolia a také za mezinárodní síť lékáren Dr.Max. V Pentě pracuje od roku 2007. Slivovič (39) bude v pozici partnera zastřešovat především investice Penty v bankovnictví, ve Slovalcu, stejně jako v mediálních projektech na Slovensku a v ČR.

Skupina Penta investuje dlouhé roky prostřednictvím fondu, který je v současnosti vlastněn Dospivou, Jaroslavem Haščákem, Oravkinem, Childem a Matákem. Aktivní správu investičního portfolia však Penta vykonává prostřednictvím manažerských společností, které sídlí zejména v Praze, Bratislavě a ve Varšavě. Manažerská struktura bude po změnách vlastněná Markem Dospivou, Jozefem Oravkinem, Iainem Childem, Fabricem Dumontheilem, Václavem Jirků a Mariánem Slivovičem.

Spolumajitel skupiny Penta Investments Haščák, jehož slovenská policie vloni počátkem prosince zadržela a obvinila z korupce, se s ohledem na situaci vzdal všech výkonných pozic ve skupině. Zůstal ale jejím spoluvlastníkem.

Penta je středoevropská investiční skupina, která začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době také v médiích. Mezi její nejznámější investice v Česku patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna či mediální dům Vltava Labe Media.