Komatsu potřebu bagr

Nový úsek cyklostezky zvýší bezpečnost cyklistů v Olomouci-Holici

Olomouc 1. června (ČTK) - Bezpečnost cyklistů mezi olomouckými městskými částmi Holice a Nové Sady zvýšil více než půlkilometrový úsek cyklostezky, který vede z Holického lesa směrem k ulici Dolní Novosadská. Nová smíšená stezka pro cyklisty a chodce stála 3,4 milionu korun a v budoucnu by na ni měl navázat další úsek, který komunikaci podél frekventované silnice v Keplerově ulici prodlouží až na Nové Sady. Novinářům to dnes řekl primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Nová cyklostezka má začátek v Holickém lese. "Právě dokončená trasa vede od odpočívadla v tomto rekreačním areálu, překonává rušnou ulici Šlechtitelů, a to v místě poblíž křižovatky s ulicí Keplerovou. Dál podél ní pokračuje ve směru na Nové Sady, kde cyklostezka prozatím končí vyústěním na polní cestu," uvedl Žbánek. Nový úsek navázal na stezku pro cyklisty a pěší, která byla v holickém lesoparku vybudována v roce 2018.

Podle předsedkyně Spolku pro Holický les Ivany Kalodové cyklostezka zvýšila bezpečnost cyklistů o dalšího půl kilometru. "Už ho nemusí překonávat po nebezpečné silnici, kde denně projede až 10.000 aut. Cyklostezka, která vede z Holice až na konec nového úseku, má teď délku 1,3 kilometru. Cyklistovi sice potom zbývá dojet ještě asi 700 metrů po nebezpečné silnici, to je pravda, ale dvě třetiny už projede bezpečně," uvedla Kalodová, podle které nová cyklostezka zvýší rekreační potenciál lesoparku.

Na nový úsek navážou další části cyklostezky včetně komunikace vedoucí podél frekventované silnice na Nové Sady. "Tady bude cyklostezka podle hotového projektu samozřejmě navazovat. Pokračování stavby ovšem souvisí s poměrně komplikovanými výkupy pozemků v rámci území, které zahrnuje čtvrtá etapa protipovodňových opatření, a bude ji realizovat Povodí Moravy," řekl primátorův náměstek Matouš Pelikán (KDU-ČSL).

Cyklisté, kteří pojedou od Nový Sadů do Holice, musí nyní dávat pozor při přejíždění rušné ulice na nový úsek cyklostezky. "Je to místo, které budeme jako investor dále monitorovat a v případě nutnosti budeme s Policií ČR projednávat další možná dopravní opatření směřující ke zvýšení bezpečnosti provozu," uvedl Žbánek.

V Olomouci dělníci staví novou cyklostezku ve Chválkovicích podél rušné výpadovky a také komunikaci v okolí ulic Zikova a Rožňavská, která je součástí projektu stavba nové tramvajové trati na lidnaté sídliště Nové Sady. V Olomouci je nyní 45 kilometrů cyklostezek a cyklopruhů, dalších 35 kilometrů se chystá.