Cime 2 kvartál 2024

Nový starosta Heřmanova Městce považuje nový autobusový terminál za zbytečný

Heřmanův Městec (Chrudimsko) 1. prosince (ČTK) - Autobusový terminál, který vzniká v Heřmanově Městci na Chrudimsku, bude stát kvůli vícenákladům asi o pět milionů korun víc. Práce také komplikuje nedostatek některých komponentů na trhu. ČTK to řekl nově zvolený starosta Aleš Jiroutek (Patrioti Heřmanova Městce), který je kritikem projektu.

Terminál se objevoval v kampani komunálních voleb, které byly letos na podzim. V Heřmanově Městci se následně kompletně změnilo vedení města. Starosta Jiroutek autobusové nádraží kritizuje jako zbytečné. V minulosti byl ve vedení města tři volební období. "Je to zbytná věc, která se nepovedla. Terminál má smysl v Pardubicích, Chrudimi, Hlinsku. U nás to jsou vyhozené peníze, jsme zadlužené město na několik let," řekl Jiroutek.

Bývalý starosta, teď zastupitel Josef Kozel (Živé město Heřmanův Městec) se k tématu vracet nechce. Město bylo podle něj jedno z posledních, které mělo autobusové nádraží na centrálním náměstí, k tomu bylo centrum přehlcené zaparkovanými auty. Proto radnice schválila stavbu autobusového terminálu u vlakového nádraží a vymístění autobusů mimo historickou zónu.

"Současný pan starosta na základě negace vyhrál volby. Projekt autobusového nádraží se připravoval sedm let a byl podporován zastupitelstvem. Ve volebním roce se dovedl do výstavby, tím se stal ve smyslu negace tahákem na voliče," řekl Kozel.

Starosta Jiroutek se domnívá, že lidé stejně budou vystupovat na náměstí, kde dva autobusové zálivy zůstanou. Terminál u nádraží podle něj využívaný nebude. "Obáváme se, že terminál bude mrtvá budova, kde nebudou služby, vlaků jezdí do města stále méně, jezdí s nimi stále méně lidí," řekl starosta. Pronajmout si v terminálu trafiku nikdo nechce, městská policie tam služebnu také odmítla jako nevyhovující, dodal.

Minulé vedení po přestěhování autobusového nádraží chtělo nechat zpracovat architektonickou studii a postupně náměstí opravit. Změnit náměstí bude ale podle Jiroutka možné až ve chvíli, kdy povede kolem města obchvat. Centrem vede silnice I/17, Heřmanův Městec bez obchvatu dál bude trápit tranzitní doprava, dodal.

Stavební práce na autobusovém terminálu budou podle starosty hotové odhadem do konce března 2023, teď má firma problémy s dodávkou vzduchotechniky, uvedl. Staveniště převzala na začátku letošního ledna. Zakázku vyhrála s nabídkovou cenou 112 milionů korun, 100 milionů korun má město dostat dotaci. Terminál bude zastřešený, budou tam parkovací místa, veřejné záchody či místnost pro řidiče. Opravuje se i celá Tylova ulice, která je u nádraží. "Dotace nám přijdou tak ve třetím kvartále příštího roku, to si budeme muset vzít překlenovací úvěr, bez toho to neufinancujeme," řekl Jiroutek.