Komatsu potřebu bagr

Nový silniční obchvat Bludova by řidiči mohli začít využívat už letos

Šumperk (ČTK) - Nový obchvat Bludova na Šumpersku by řidiči mohli začít využívat díky rychlejšímu postupu stavebních prací už v závěru letošního roku. Původní harmonogram počítal s dokončením stavby obchvatu až v roce 2024. Na síti X o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stavba obchvatu Bludova na hlavním tahu I/44 ze střední části Olomouckého kraje do Jeseníků začala předloni v červnu. Obchvat měří 5,6 kilometru a po zprovoznění výrazně uleví Bludovu a okolním obcím, kterými nyní projíždí velké množství aut.

"Na zprovoznění bludovského obchvatu budeme usilovně pracovat až do konce roku. Děláme vše pro otevření silnice I/44 v druhé polovině prosince," uvedlo ŘSD. Kromě samotné stavby je před zprovozněním obchvatu potřeba splnit náročné úřední procesy. Odborníci musí důkladně prohlédnout 21 mostů a bude nutné získat povolení pro předčasné užívání obchvatu.

Nový úsek silnice I/44 začíná u Postřelmova a napojuje se na silniční průtah Šumperkem. Zakázku vyhrálo sdružení firem Strabag a M-SILNICE, které v tendru nabídlo cenu 2,323 miliardy korun. Součástí projektu je stavba 21 mostů o celkové délce 1,2 kilometru, dvou mimoúrovňových křižovatek a tří protihlukových stěn. ŘSD loni na jaře zahájilo navazující stavbu čtyřkilometrové přeložky silnice I/11 z Postřelmova do Chromče nedaleko Bludova, která doplní obchvat.

Silnice I/44 je důležitou komunikační osou ve směru z jihu na sever Olomouckého kraje. "Je prakticky jedinou vhodnou komunikací umožňující spojení měst Šumperka a Jeseníku s krajským městem Olomoucí. Silnice I/44 umožňuje navíc přístup do rekreačně významné oblasti Jeseníků," uvedlo ŘSD.