Nový Jičín prodá pozemky v průmyslové zóně společnosti CTP Moravia North
Nový Jičín (ČTK) - Město Nový Jičín prodá pozemky v průmyslové zóně o celkové výměře přes 132.000 metrů čtverečních téměř za 122 milionů korun bez DPH společnosti CTP Moravia North. Vzniknout tam mají výrobní a skladovací budovy, případně budovy pro výzkum a vývoj. Novojičínská radnice o tom informovala na svých internetových stránkách, prodej už schválili zastupitelé.
Po uzavření kupní smlouvy zaplatí firma městu 30 procent kupní ceny a celou výši DPH. "Zbývající část bude hrazena v rovnoměrných splátkách po dobu následujících tří let. Splátky budou podléhat každoroční indexaci dle údajů Českého statistického úřadu, kdy první indexace se bude aplikovat od roku 2024 o míru inflace za letošní rok," uvedla radnice.
Kromě CTP Moravia North se městu po zveřejnění záměru prodeje pozemků přihlásila ještě společnost Panattoni Czech Republic Development. Sice nabídla za metr čtvereční cenu o 40 korun vyšší než CTP, podmínky CTP se ale podle radnice jevily výhodnější.
"Zatímco společnost Panattoni navrhla uzavření memoranda o spolupráci a následně smlouvy o smlouvě budoucí kupní v době trvání 30 měsíců, kdy v případě nezískání územního rozhodnutí by hrozilo odstoupení od smlouvy o budoucí kupní smlouvě a neuzavření kupní smlouvy, společnost CTP navrhla uzavření kupní smlouvy po schválení zastupitelstvem města," uvedla radnice. Vedoucí odboru správy majetku Kamil Žák uvedl, že vybudovat technickou infrastrukturu a teprve následně pozemky prodávat jednotlivým investorům je v současné době poměrně riskantní.
"Město, bez znalosti podnikatelského prostředí, není od toho, aby budovalo průmyslové zóny. Vedení města nemělo záměr pokračovat v původním projektu, tedy realizovat městskou průmyslovou zónu. Máme za to, že se prodejem území profesionálnímu investorovi podařilo docílit maximálních možných podmínek výhodných pro město," uvedl místostarosta Václav Dobrozemský (ODS).
Společnost CTP se zavázala k tomu, že městu kromě kupní ceny zaplatí i téměř 1,5 milionu korun, které vynaložilo na zpracování projektové dokumentace. "Do celkové kupní ceny byly taktéž započteny náklady na připojení nemovitosti k distribuční síti elektrické energie v celkové výši téměř 6,5 milionu korun. Dále bude muset vybavit všechny budovy fotovoltaickou elektrárnou, zadržovat vodu v krajině, umožnit městu využívat dešťové vody pro svou potřebu, a získat certifikaci BREEAM, která hodnotí šetrnost budov k životnímu prostředí," uvedla radnice.
Firma se rovněž zavázala k tomu, že postaví a bude udržovat veřejnou pozemní komunikaci a cyklostezku a umožní na ní nepřetržitý provoz. Vybuduje také autobusovou zastávku a vysadí zeleň.
"Město si ve svém vlastnictví ponechává část pozemků o výměře zhruba 10.500 metrů čtverečních. Toto území je určeno pro výstavbu menších podnikatelských objektů. Nabídkové řízení na prodej této plochy město vyhlásí pravděpodobně koncem letošního roku," uvedla radnice.
CTP Moravia North vlastní portfolio průmyslových budov určených k pronájmu. Je součástí skupiny CTP, která se specializuje na investiční výstavbu, financování velkých průmyslových staveb a projektů kancelářských či víceúčelových prostor určených k dlouhodobému pronájmu.
Skupinu CTP založil Nizozemec Remon Vos v roce 1998 v Česku. Působí například i na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku, Polsku, Maďarsku a Rakousku. Celkem má v deseti zemích deset milionů metrů čtverečních ploch a plánuje počet zdvojnásobit na 20 milionů metrů čtverečních.