Komatsu potřebuju bagr

Nový filmový ateliér v Praze umožní natáčet fyzicky i virtuálně najednou

Praha 1. listopadu (ČTK) - S náklady přibližně 700 milionů korun se v pražských Letňanech začíná stavět další ateliér, který je součástí Prague Studios. Filmařům bude nabízet novou technologii, která umožní kombinovat reálné natáčení s virtuálním pozadím. Nový prostor by měl být hotov v květnu 2023 a vzápětí se v něm začne připravovat natáčení třetí série sci-fi seriálu podle románu Isaaca Asimova Foundation (Nadace) pro Apple TV+. Každá ze sérií, kterých by mohlo být až sedm, znamená v Česku investici přibližně 1,5 miliardy korun, řekl dnes ČTK ředitel Prague Studios Tomáš Krejčí.

Společnost Prague Studios působí ve filmovém průmyslu téměř 25 let. Ve filmových ateliérech v Letňanech vznikly filmy a seriály Wanted, Anne Frank, xXx, Red Tails, La Môme, Carnival Row, Alien vs. Predator, Dune, Van Helsing a mnoho dalších. Letos ateliéry Prague Studios zaplnilo například natáčení druhé série seriálu Nadace, na stavbu a speciální efekty mimořádně náročné. Právě pro třetí sérii Nadace bude poprvé využita technologie Led Volume v novém ateliéru, který bude první ve střední Evropě.

Technologie může filmařům pomoci ušetřit náklady za pronájem vhodných interiérů i exteriérů, náklady na materiály pro stavbu filmových scén, zkrátit čas na postprodukci nebo na cestování s velkým štábem. Souprava Led Volume umožňuje natáčet současně fyzicky i virtuálně v reálném čase.

Komplex ateliérů Prague Studios v Praze 9 vyrostl na místě bývalé letecké továrny v roce 2001. Po zavedení systému filmových pobídek výrazně stoupl zájem o natáčení v České republice a společnost Prague Studios se v roce 2017 rozhodla postavit ke stávajícím čtyřem ateliérům další dva, které fungují od roku 2018. Krejčí dnes ČTK řekl, že vytíženost ateliérů Prague Studios je stoprocentní.

"Světová energetická situace zasahuje asi každého, ale nevidím důvody k omezení produkce ve filmovém průmyslu. Rozmach streamovacích médií jako například Apple TV+ a dalších hovoří o opaku. Krize způsobená nemocí covid-19 byla bezprecedentní a ovlivnila každý segment průmyslu. Pevně doufám, že se podobná situace opakovat nebude," uvedl Tomáš Krejčí. Díky dodržování protipandemických opatření se podle něj ve studiích nezrušil ani jeden natáčecí den.

Natáčení seriálu Nadace mimo jiné umožnily české filmové pobídky. Monumentální adaptace vychází z oceňovaných příběhů Isaaca Asimova, které jsou kultovním dílem světové sci-fi literatury. Svět série Nadace se odehrává více než 20.000 let v budoucnosti, kdy lidstvo osídlí celou galaxii a vytvoří jednotnou říši, která bude sjednocovat všechny lidmi obydlené planety.

Rozmach tvorby původně streamovacích platforem, k nimž Apple TV+ patří, dokládá letošní udílení cen americké filmové akademie. Oscara za nejlepší film poprvé v historii prestižních hollywoodských ocenění dostal snímek V rytmu srdce z produkce platformy Apple TV+, který porazil kritiky favorizovanou Sílu psa od společnosti Netflix.