Cime 2 kvartál 2024

Nový domov pro postižené v Nové Vsi u Chrastavy bude o pětinu dražší

Liberec 18. listopadu (ČTK) - Nový domov pro postižené v Nové Vsi u Chrastavy bude o pětinu dražší, než se předpokládalo. Původně měla stavbu zajistit firma BREX, která zvítězila s cenou 40,4 milionu korun ve výběrovém řízení, od projektu ale odstoupila. Kraj tak musel vyhlásit novou soutěž. Domov postaví společnost CL-Evans, která byla s cenou 49,2 milionu korun bez DPH v nové soutěži nejlevnější. Hotovo by mělo být do konce příštího roku, řekl dnes na dotaz ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

Stavbu v Nové Vsi zkomplikovalo složité zakládání nových domů, ale také rostoucí ceny stavebních prací a materiálů. "Jsem rád, že se nám podařilo najít nového dodavatele, protože nepřijdeme o dotaci, která činí přes 44 milionů korun," doplnil Miklík. Nejde přitom o první stavbu, kde musel letos Liberecký kraj dělat soutěž opakovaně. Znovu hledá dodavatele také například pro rekonstrukci dvou mostů ve Svijanech na Liberecku nebo mostu v Brništi na Českolipsku.

Výstavba nového domova pro postižené je součástí transformace krajské příspěvkové organizace APOSS (Ambulantní a pobytové sociální služby), která v Liberci pečuje o mentálně postižené a lidi s kombinovanými vadami ve věku od sedmi do 19 let. Její sídlo v liberecké Zeyerově ulici prodělalo důkladnou rekonstrukci před dvěma lety, vyšla na téměř sedm milionů korun, část nákladů pokryla dotace z evropských peněz.

Teď by měli díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) získat důstojné bydlení postižení, kteří v Nové Vsi u Chrastavy žijí v nevyhovujících podmínkách. Devět klientů, převážně žen se přestěhuje do bytů, v nichž budou mít větší soukromí, a kde s pomocí pečovatelek budou žít podobně jako zdraví lidé. Další dům pro až devět lidí s mentálním postižením a poruchami autistického spektra chce Liberecký kraj vybudovat ještě ve Vratislavicích nad Nisou.

V Libereckém kraji nejde o první podobný projekt. Transformaci už má za sebou domov pro handicapované ženy v Mařenicích, do nových domů a bytů se přestěhovala i většina klientů Domova Sluneční dvůr Jestřebí, kde by mělo být hotovo ještě letos. "Do transformace už jsme investovali 180 milionů korun a projekty za další zhruba půl miliardy korun připravujeme," dodal náměstek hejtmana pro sociální věci Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).