Cime 2 kvartál 2024

Nový centrální objekt ve zlínské nemocnici chce kraj začít stavět v roce 2023

Zlín 22. prosince (ČTK) - Nový centrální objekt v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně chce Zlínský kraj začít stavět nejpozději v roce 2023. Náklady by neměly přesáhnout tři miliardy korun, řekl dnes novinářům hejtman Radim Holiš (ANO). Na financování stavby budovy s internou a urgentním příjmem by se podle něj mělo podílet hejtmanství i KNTB, kterou kraj zřizuje. Jakým poměrem ještě není jasné.

Zadávací řízení k veřejné zakázce na projektanta nového objektu bylo zahájeno 10. září, výsledky by podle hejtmana měly být známé v nejbližších dnech. V příštím roce by se mělo pokračovat vypracováním dokumentace pro územní a stavební řízení. Po získání stavebního povolení bude následovat výběr zhotovitele zakázky.

Ve střednědobém výhledu rozpočtu kraj počítá s tím, že na výstavbu centrálního objektu uvolní 2,3 miliardy korun. "Do půlky roku 2022 budeme dohodnuti, kdo a jakým podílem bude financovat v roce 2023 samotnou výstavbu interního pavilonu. Počítáme s tím, že kraj se na výstavbě nové interny bude muset podílet významnou částkou," řekl Holiš.

Kraj se podle něj snaží hledat i další zdroje financování. O žádném vhodném dotačním titulu, který by se dal v tomto případě využít, však nyní zástupci hejtmanství nevědí.

Nový centrální objekt se bude nacházet mezi budovou LDN a stávající internou v místě nynější nefunkční staré prádelny, jejíž bourání se připravuje. Veřejnou soutěž na demolici objektů v areálu zlínské nemocnice již dříve kritizovali krajští opoziční zastupitelé, také kvůli vysoké ceně. Ve věci má rozhodnout Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.