Cime 2 kvartál 2024

Nový bytový dům Prahy 7 na rohu ulic Železničářů a Za Papírnou nabídne 60 bytů

Praha 26. října (ČTK) - Nový bytový dům, který nechá postavit radnice Prahy 7 na rohu ulic Železničářů a Za Papírnou, nabídne více než šedesátku malometrážních bytů, z nichž asi třetina bude bezbariérových. Náklady budou 170 milionů korun a vzniknout by měl do čtyř let. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Martin Vokuš. Autory domu jsou architekti ze studia Apropos Architects, kteří zvítězili v mezinárodní soutěži.

"Byty budou určeny pro seniory či lidi se zdravotním omezením, ale budou zde také startovací byty pro mladé rodiny a samoživitele nebo služební byty pro klíčové profese, jako jsou učitelé, zdravotní sestry, policisté či hasiči. Byty jsou proto navrženy v modulovém řešení, aby bylo možné jejich snadné spojení do větších celků pro potřeby vícečlenných rodin," uvedl místostarosta Pavel Zelenka (Praha 7 Sobě).

Bytový dům bude mít šest nadzemních podlaží a jedno takzvaně ustoupené do ulice Železničářů a pět plných a jedno ustoupené podlaží do ulice Za Papírnou. Podoba domu odkazuje na industriální minulost Holešovic. V budově je navrženo přes 60 bytových jednotek převážně o velikosti 1+kk do 30 metrů čtverečních. Z toho 30 procent tvoří bezbariérové byty. Součástí je široká pavlač do dvora a společná místnost s přístupem do zahrady ve vnitrobloku.

Dům má navrženy zelené střechy a počítá se také s fotovoltaickými panely, které budou využity k úspoře společné spotřeby energie v domě. Na střešní terase budou moci nájemníci pěstovat byliny a zeleninu. V parteru domu budou obchody a občanská vybavenost.

Peníze na výstavbu chce městská část získat z magistrátního fondu rozvoje dostupného bydlení. Dům vyjde na 170 milionů korun, stát by měl do čtyř let, avšak bude záležet také na délce povolovacího procesu.

Celé hlavní město se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a jejich vysokými cenami. Jedním z řešení prosazovaným nynějším vedením magistrátu je družstevní bydlení. Pražští zastupitelé letos v červnu schválili první takový projekt, v němž u Radlické ulice v Praze 5 vzniknou dva bloky domů s až 266 byty. Magistrát chce stavět také na jižním okraji sídliště Černý Most na hranici mezi Prahou 14 a Dolními Počernicemi.