husqvarna

Novou výpravní budovy stanice v Radotíně postaví za 39,6 milionu Kč Strabag

Praha 9. srpna (ČTK) - Novou výpravní budovu železniční stanice v pražském Radotíně postaví za 39,6 milionu korun bez DPH stavební společnost Strabag. Ta uspěla ve výběrovém řízení Správy železnic. Stavba začne v září a potrvá přibližně 14 měsíců. Dnes o tom informovala Správa železnic.

V nové budově bude především zázemí pro odbavovací halu, dále pokladny, veřejné toalety a doplňkové komerční prostory. Jednopodlažní prosklená stavba naváže na stávající historickou výpravní budovu. Ta na místě zůstane a přemění se ve služebnu městské policie. Hlavním důvodem pro výstavbu nové budovy je podle správy zvětšení prostor pro cestující, snížení nákladů na údržbu a snaha o minimalizaci nevyužívaných prostor. Budova by měla být energeticky velmi úsporná s téměř nulovou spotřebou energie.

Jádrem nového objektu bude vstupní hala s přístupem do podchodu, v ní budou jednotlivé stavební moduly zahrnující pokladny, komerční prostory, veřejné WC a provozní zázemí. Z haly povede schodiště do podchodu, dále zde budou čtyři vstupy na ulici a dva na první nástupiště. Veřejné toalety vzniknou v západní části stavby. Součástí budovy budou dvě místnosti pro komerční využití.

Přestavba stanice navazuje na rekonstrukci trati mezi pražským Smíchovem a Černošicemi za 3,6 miliardy korun. V železniční stanici v pražském Radotíně nyní pokračuje rozsáhlá modernizace, která začala v srpnu 2019. Stanice dostane nová nástupiště či bezbariérový přístup s výtahy z rekonstruovaného podchodu.