husqvarna

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, předloží MMR do konce roku

Praha 28. ledna (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na svém území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Návrh změn projde podle vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) připomínkami ministerstev a expertů, ministerstvo ho chce předložit do konce letošního roku.

Možnost, aby samosprávy dostaly větší možnost regulace krátkodobého ubytování, prosazuje v posledních letech vedení Prahy. Svůj návrh novely živnostenského zákona město před více než rokem poslalo předchozí Sněmovně, která jej nestihla projednat, a koncem loňského listopadu i té současné. Sněmovna dnes debatu o pražské novele živnostenského zákona, podle níž by obce a města dostaly pravomoc regulovat nařízením krátkodobé ubytovací služby typu Airbnb, přerušila. Proti předloze se postavila ODS, podle níž by změny mohly být zneužity v menších obcích a mohla by být v kolizi s evropským právem. Novelu naopak obhajoval pražský zastupitel a poslanec opozičního hnutí ANO Patrik Nacher.

Bartoš dnes v tiskové zprávě uvedl, že ministerstvo na vládní novele začalo urychleně pracovat. "Zákon bude vymahatelný pro všechny platformy. K tomu se vláda zavázala v programovém prohlášení, a to také chceme splnit. Nejhorší věc, která by se mohla stát, by byla, že znovu překotně schválíme zákon, který v praxi nebude fungovat. Vládní návrh bude připravený zrychleně, ale bude také obsahovat analýzu dopadů a projde připomínkami ministerstev a rukama expertů v Legislativní radě vlády,“ uvedl ministr.

Krátkodobé ubytování zejména v centru metropole čelí dlouhodobě kritice místních obyvatel, městských částí a magistrátu kvůli tomu, že se podle nich obytné domy z velké části mění na hotely. To podle kritiků vede k omezení běžného bydlení v centru a narušuje klid ostatních obyvatel bytových domů. Vedle Airbnb působí na českém trhu krátkodobých pronájmů také například Wimdu, Booking.com, Couchsurfing nebo Vrbo, z českých společností pak například E-chalupy nebo Chata.cz, zaměřené spíše na mimoměstské pobyty.

Stavební úřad Prahy 1 nedávno udělil prvnímu majiteli bytu poskytovaného přes Airbnb pokutu za jeho užívání v rozporu s kolaudací, což následně po odvolání majitele potvrdil i magistrát.