Komatsu potřebu bagr

Novela má prodloužit možnost hlasování na dálku do 30.června 2021

Praha 5. prosince (ČTK) - Kvůli omezením shromažďování chce ministerstvo spravedlnosti prodloužit obchodním společnostem či bytovým družstvům možnost hlasovat na dálku i v případě, že úpravu nemají v zakladatelských listinách. Opatření zavedené kvůli epidemii koronaviru na jaře má skončit k 31. prosinci. Protože ale omezení shromažďování trvá, předložilo ministerstvo novelu, podle které budou moct společnosti a družstva rozhodovat písemně či za využití on-line jednání do poloviny příštího roku. Předkladatelé novely zákona přezdívaného lex covid v dokumentu, který má ČTK k dispozici, uvádějí, že na jaře bylo jen obtížné předvídat, jaká bude panovat situace na podzim a v zimě. "Bohužel se ukázalo, že je i nadále třeba, aby trvala opatření přijatá v rámci prevence šíření nového koronaviru, mimo jiné v oblasti shromažďování osob ve vnitřních prostorách budov, a lze očekávat, že bude potřeba, aby tato opatření trvala i po určitou dobu roku 2021," uvedli ve zdůvodnění návrhu. Rozhodovat mimo zasedání v písemné formě navrhli do 30. června 2021, a to bez ohledu na trvání mimořádných opatření proti epidemii koronaviru.

Bez možnosti rozhodovat i jiným způsobem než na prezenčním zasedání orgánů je podle předkladatelů vážně ohroženo řádné fungování právnických osob. Nemohou třeba bez řádně fungujícího nejvyššího orgánu volit nové členy volených orgánů, měnit zakladatelské právní jednání či schvalovat významné transakce.

Novelu je podle ministerstva Marie Benešové (za ANO) nezbytné přijmout co nejrychleji - "ideálně do konce roku 2020". Navrhuje proto předlohu projednat ve stavu legislativní nouze. Zdůvodňuje to rizikem ohrožení fungování všech právnických osob, nejen podnikatelských subjektů, ale i společností spravujících bytové domy.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru byly zrušeny tisíce schůzí bytových družstev a Společenství vlastníků jednotek (SVJ). Těchto subjektů je přes 70.000. Řada schůzí, které byly naplánovány na jaro, byla odložena na podzim, kdy se ale nesešly opět.