Komatsu potřebu bagr

Nové učebny a špičkové vybavení zvýšily zájem o studium řemesel v Jablonci

Jablonec nad Nisou 1. června (ČTK) - Nové učebny a špičkové vybavení zvýšily zájem o studium na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Škola prošla v minulých letech rekonstrukcí a v lednu tam otevřeli nové centrum vzdělávání, díky němuž může nabídnout i nové technologie, jako je třeba laserové svařování. K přijímacím zkouškám přišlo 250 studentů, o 30 procent víc než v minulých letech. Škola například může otevřít jednooborovou třídu zlatníků a klenotníků, což se za poslední tři roky nestalo, řekl dnes ČTK ředitel školy Martin Kubáč.

V minulých letech působila škola kvůli rekonstrukci v náhradních prostorách, které byly omezené, mnohé uchazeče navíc podle Kubáče odradila od studia nutnost dojíždět do Železného Brodu. V některých třídách tak muselo být spojeno víc oborů. Letos je zájem výrazně vyšší, přesto škola u některých oborů otevřela ještě druhá kola přijímacího řízení. Volná místa jsou v bižuterních a sklářských oborech, uchazeče přijme škola i do oborů číšník nebo prodavač.

Mezi zájemci o studium je podle Kubáče také zhruba desítka ukrajinských uprchlíků, další se na možnost studia dotazují. "Denně teď máme telefonát jednoho či dvou ukrajinských uchazečů, uvidíme, kolik jich nakonec přijde, a zda splní všechny podmínky," řekl Kubáč. Děti se teď podle něj učí česky, aby mohly studovat, musí dobře rozumět. Zvlášť v technických oborech je podle ředitele nutné, aby studenti dobře chápali výklad. "Důležité je to i při praktickém vyučování, kde může dojít k úrazu," poznamenal.

Jablonecká škola nabízí několik oborů, které se jinde v Česku neučí, jako je foukání technického skla, učí se tu ale také výrobci skleněné a kovové bižuterie. Ve vzdělávání je škola partnerem iniciativy šesti evropských zemí v čele s Francií, které usilují o zapsání ruční výroby skla na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Mimo Česka se připojilo také Německo, Maďarsko, Finsko a Španělsko. Zázemí pro výuku sklářských a bižuterních oborů má škola v budově v Podhorské ulici, která prošla rekonstrukcí za 212 milionů korun.