Cime 1 kvartál 2024

Nové středisko údržby dálnice D1 u Přerova zahájí ostrý provoz v říjnu

Přerov 18. září (ČTK) - Nové středisko údržby dálnice D1 u Přerova zahájí ostrý provoz v říjnu. Zajišťovat bude celoroční údržbu a sjízdnost dálničního úseku mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Stavba střediska, které zahrnuje administrativní budovu, garáže, dílny, sklady a další provozní prostory, začala v březnu 2019. Prozatím bude fungovat jako detašované pracoviště Střediska správy a údržby dálnic (SSÚD) Kocourovec, řekli dnes ČTK při dni otevřených dveří vedoucí střediska Monika Bezděková a mistr jeho provozu Miroslav Svoboda.

Vybudování střediska přišlo podle zástupců Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) na více než 300 milionů korun. "Kolaudace proběhla přibližně 14 dní zpátky. Takže my se nějakým způsobem tady teprve zabydlujeme. Do té doby jsme se sem nemohli plnohodnotně nastěhovat. Od 1. října už bychom chtěli mít plnohodnotný provoz střediska, aby fungovalo tak, jak má," uvedl Svoboda.

Pracovníci SSÚD vybudovaném na 283. kilometru v katastru přerovské části Předmostí budou mít zatím na starost úsek dálnice v délce zhruba 14 kilometrů. Po propojení dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem se středisko změní z detašovaného na plnohodnotné pracoviště. Délka úseku dálnice, který budou jeho pracovníci udržovat, se rozšíří přibližně na 50 kilometrů směrem ke Kroměříži.

Aktuálně zajišťují podle Svobody provoz střediska, které vzniklo na území bývalého zemědělského družstva, dva techničtí pracovníci a 12 dělníků. "Plnohodnotně je to zhruba 30 dělníků a osm až deset technických pracovníků," uvedl Svoboda. Areál je podle Bezděkové v pořadí 20. střediskem SSÚD.

Středisko tvoří správní budova s kancelářemi, šatnami, kuchyňkou a sociálním zařízením a několik provozních budov. Jde například o garáže pro techniku, sklad značek, budovu dílen nebo přístřešky pro vozíky. "Používají se při stavbě uzávěr, při dopravních nehodách, při pracích na dálnici," řekl Svoboda. V areálu nechybějí ani nádrže na solanku a chlorid vápenatý, které silničáři využívají k zimní údržbě, a sklad soli s kapacitou 2500 tun. "Máme tam aktuálně navezených 1500 tun soli," doplnil Svoboda.

Při dnešním dni otevřených dveří si zájemci mohli prohlédnout téměř kompletní zázemí střediska včetně veškeré techniky. Připraven byl i doprovodný program pro dospělé i děti. Středisko ráno navštívil také předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Zhruba 14 kilometrů dlouhý úsek dálnice D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou byl otevřen v prosinci 2019. Na zprovozněnou část D1 v příštích letech naváže chystaný desetikilometrový úsek Říkovice - Přerov, který je poslední částí této dálnice. Dálnice D1 by pak měla mít po kompletní dostavbě celkem 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu až k polským hranicím.