Komatsu potřebu bagr

Nové modely Volvo Trucks nabízí vyšší bezpečnost a jízdní komfort

Inovativní bezpečnostní prvky, lepší viditelnost a komfortnější pracovní prostředí nabízí nová generace nákladních vozidel.
Tento měsíc zahájily závody v Göteborgu, Gentu a Rusku sériovou výrobu těchto nových modelů vozidel Volvo FH,
FH16, FM a FMX. Švédský koncern tak mimo jiné reaguje na vzrůstající poptávku po přepravě a s tím související nedostatek
kvalifikovaných řidičů, především ti zmíněná vylepšení ocení.

„Naše nová nákladní vozidla pomohou řidičům pracovat ještě bezpečněji a produktivněji a naši zákazníci díky nim získají silnější argumenty k přilákání
těch nejlepších řidičů,“
říká Roger Alm, prezident společnosti Volvo Trucks. „Nová řada přichází s pokročilými bezpečnostními technologiemi, které nás mohou ve spojení se správným chováním řidiče posunout o krok blíže k naší vizi o nulové nehodovosti,“ věří Anna Wrige Berlingová, ředitelka oddělení Traffic and Safety.

Prostornější kabiny poskytují větší pohodlí
Všechny modely nákladních vozidel mají v nabídce různá provedení kabin od kompaktních denních až po prostorné spací pro dálkovou přepravu, kdy je kabina druhým domovem řidiče.

Modely FM a FMX se přitom mohou pochlubit zbrusu novou kabinou, vnitřní prostor se zvětšil až o jeden metr krychlový. Viditelnost zlepšila kombinace větších oken, snížená dveřní linie a nová zpětná zrcátka. Řízení usnadňuje volant vybavený ergonomickou funkcí kloubového nastavení. Šoférův komfort pozvedla zesílená izolace, která účinněji zabraňuje pronikání chladu, tepla a hluku, vysokou kvalitu vzduchu zajišťuje klimatizační jednotka s uhlíkovým filtrem.

Digitalní displej podtrhuje špičkové pracovní prostředí
Interiér všech modelů se pyšní přehlednější přístrojovou deskou s digitálním 12palcovým displejem. Viditelnost lze ještě vylepšit připojením rohové kamery na straně spolujezdce, díky níž řidič získá lepší přehled o postranní části vozidla, kterou vidí na 9-ti palcovém bočním displeji. Získává tak zároveň přístup k infosystému, navigačnímu systému, dopravním informacím a kamerám, které sledují okolí vozidla. Jednotlivé funkce může ovládat intuitivně umístěnými tlačítky na volantu, hlasem, prostřednictvím dotykového displeje či ovládacími tlačítky pod ním. Displeje fungují v mnoha jazycích.

Adaptivní prvky zvyšují bezpečnost
Modely Volvo FH a FH16 jsou vybavené adaptivními dálkovými světly. Systém pracující na bázi kamery a radaru automaticky vypne vybrané segmenty dálkových LED světel, pokud se nákladní vozidlo přiblíží k protijedoucímu vozu nebo k vozidlu, které jede před ním.

Standardní výbavou nových nákladních vozidel Volvo Trucks je elektronický brzdný systém (EBS), na který je navázán systém varování před kolizí s funkcí nouzového brzdění či elektronické řízení stability. Systémy podpora jízdy v pruhu a podpora stability si může zákazník objednat jako volitelnou výbavu v rámci systému Volvo Dynamic Steering. Funkce podpory jízdy v pruhu pomáhá zabránit neúmyslnému vyjetí z jízdního pruhu, funkce podpory stability je užitečná především při zatáčení a při jízdě do kopce po vozovce s nízkou přilnavostí.

Ovládání všech modelů usnadňují dva tempomaty, které zároveň zvyšují bezpečnost jízdy. Adaptivní tempomat (ACC) pracuje při všech rychlostech až do úplného zastavení (0 km/h), tempomat pro jízdu z kopce automaticky aktivuje brzdy kol a při nastavením maximální rychlosti pomáhá předcházet nežádoucímu zrychlení při jízdě z kopce.

Modely Volvo FM a FMX jsou navíc vybavené Systémem rozpoznávání dopravního značení, který identifikuje dopravní značení, jako jsou omezení předjíždění, typ silnice, a rychlostní limity a zobrazí je řidiči na displeji.

Nová Volva i na plyn
Nová generace modelů Volvo je dodávána i s plynovým motorem LNG certifikovaným dle normy Euro 6, který nabízí stejnou úroveň úspory paliva a výkonu jako srovnatelná nákladní vozidla. Motory poháněné plynem produkují nižší emise CO2 než srovnatelná nákladní vozidla Volvo se vznětovým motorem; na zemní plyn o 20 %, na bioplyn dokonce až o 100 %