husqvarna

Nové chráněné bydlení v Bystřici pod Hostýnem se klientům otevře v květnu

Bystřice pod Hostýnem (Kroměřížsko) (ČTK) - V Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku se otevře nové chráněné bydlení. Klienti jej budou moci využívat od května, sdělila dnes ČTK mluvčí kraje Soňa Ličková. Do chráněného bydlení přejde osm klientů chvalčovského Domova pro osoby se zdravotním postižením Javorník.

Klienti budou moci v chráněném bydlení žít běžným způsobem života, podporovat je budou pečovatelky. "Transformace pobytových služeb je cesta, jak klientům vytvořit přirozené bydlení, které vychází z jejich potřeb a zároveň je součástí běžné komunity. Úpravy rodinného domu v Bystřici pod Hostýnem se chýlí ke konci. Klienti z Javorníku se tady mohou začít zabydlovat v květnu," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti). Projekt podle ní navazuje na transformaci Domova pro osoby se zdravotním postižením Javorník, který provozuje krajská příspěvková organizace Sociální služby Haná.

Chráněné bydlení vznikne rekonstrukcí staršího rodinného domu v bystřické Nádražní ulici. Budou tam tři domácnosti se samostatným přístupem. Každá z nich má vlastní kuchyni, koupelnu, dvě z nich jsou bezbariérové a přizpůsobené imobilním klientům. Náklady byly původně avizované na více než 17 milionu korun, z toho 4,5 milionu by měla pokrýt dotace, je však možné, že se cena změnila.

Chráněné bydlení je pobytová služba pro lidi se sníženou soběstačností kvůli zdravotnímu postižení nebo chronickému onemocnění. "Chráněné bydlení může být poskytováno formou skupinového či individuálního bydlení. Je určeno lidem, kteří nejsou plně odkázáni na pomoc druhých, na zdravotní péči a 24 hodinovou podporu, ale současně nejsou natolik soběstační, aby mohli žít samostatně, protože potřebují pomoc v běžných úkonech. Tato forma bydlení jim umožňuje žít normálním způsobem života s potřebnou mírou podpory, bez níž se neobejdou," uvedla mluvčí.