Komatsu potřebu bagr

Nové byty v Brně meziročně zdražily o 15 procent, průměrně stojí metr 128.000 Kč

Brno 5. dubna (ČTK) - Ceny nových bytů v Brně v letošním prvním čtvrtletí dál rostly, ačkoli se jejich nabídka zvyšuje a zájem mírně klesá. Vyplývá to z analýzy trhu s novým bydlením, kterou zveřejnil ředitel společnosti Impera Styl František Šudřich. Analýzu trhu připravuje pravidelně od roku 2015.

"Aktuálně je v nabídkách brněnských developerů 1061 volných bytů. Jedná se o rekordní množství od počátku sledování statistik brněnských novostaveb. Ve stejnou dobu vloni mohli zájemci vybírat z méně než poloviční nabídky, k dispozici bylo 483 volných bytů," uvedl Šudřich.

Rozvoji nové bytové výstavby v Brně pomohlo přijetí změn územního plánu v roce 2020, nyní developeři na území krajského města nabízejí bydlení ve více než 40 plánovaných nebo rozestavěných bytových domech.

Ceny za čtvereční metr nového bydlení ale neklesají. Od konce roku 2021 se průměrná cena za čtvereční metr v novém bytě zvýšila o 2,5 procenta na 128.000 korun, meziročně to představuje zvýšení o 15 procent.

Asociace brněnských architektů a stavitelů očekává, že ceny nových bytů nyní budou stagnovat, rozhodně ale nebudou klesat. "Na vině jsou nejen rekordní ceny pozemků, ale také dlouhodobě nejistá situace s dodávkami stavebních materiálů a pracovních sil. Kvůli válce na Ukrajině teď prakticky na všech stavbách chybí stavební železo. Jeho ceny raketově rostou. Kvůli komplikované situaci s dodávkami plynu chybí také cihly a cement. Dodavatelé staveb nejsou ochotní zasmluvnit ceny staveb, a nikdo tak neumí říct, kolik bude výstavba nových bytů v nadcházejících měsících stát," uvedl předseda asociace Marek Vinter.

V průměru nejdražší nové byty nabízejí developeři v Králově Poli a Židenicích, průměrná cena za čtvereční metr tam dosahuje 133.000 korun. V průměru nejlevnější jsou nové byty v městské části Brno-jih, metr čtvereční tam stojí 120.000 korun.

Tento trend potvrzuje i společnost Trikaya, která trh s novými byty také dlouhodobě sleduje. "Královo Pole patří mezi nejvyhledávanější adresy v Brně, při tom má stále velký potenciál k rozvoji. Tomu nasvědčuje nejen počet projektů, ale také průměrná cena nových bytů, která se může porovnávat se samotným centrem Brna," uvedl předseda představenstva společnosti Trikaya Dalibor Lamka.

Nejsilnější je stále poptávka po nejmenších bytech, které lidé kupují jako investici, ne kvůli potřebě bydlení. "Jednopokojové a dvoupokojové byty v posledních měsících představovaly bezmála 80 procent všech prodaných novostaveb. Mezi nejžádanější lokality dlouhodobě patří Brno-střed, kde se aktuálně staví řada velkých projektů, nebo Královo Pole. Nově se v hledáčku zájemců o bydlení objevuje také městská část Brno-jih a Řečkovice," dodal Šudřich.

Právě u nejmenších bytů je nejvyšší cena za čtvereční metr. Zatímco u nového bytu s dispozicí 4+kk a větší stojí v průměru 124.700 korun, u bytu 1+kk to je 132.200 korun. Ve výsledku tak jednopokojový byt o rozloze 37 čtverečních metrů přijde na 4,85 milionu korun, byt čtyřpokojový s rozlohou 110 čtverečních metrů na 13,6 milionu korun.