Komatsu potřebu bagr

Nová sportovní hala v Lysé nad Labem by měla stát do konce srpna, bude dražší

Lysá nad Labem (Nymbursko) 21. června (ČTK) - V Lysé nad Labem na Nymbursku by měla být do konce srpna dostavěná sportovní hala. Jde o jednu z největších investičních akcí města, náklady odhadované loni na podzim na 120 milionů korun budou zřejmě vyšší, město zatím konkrétní částku nechce zveřejnit. Společnost Pohl staví halu od loňského května, částečně bude sloužit i pro kulturní akce, sdělila ČTK místostarostka Romana Fischerová (ANO). Podle opozičního zastupitele Karla Marka (Lysá nás baví – KDU-ČSL) se náklady dostaly na 146 milionů korun.

Město si na stavbu haly a další investice vzalo úvěr 300 milionů korun. "Úroková sazba se sjednává jako neměnná po celou dobu trvání závazku až do dne konečné splatnosti a její výše činí 1,18 procenta ročně," uvedla Fischerová. Financování haly měla částečně krýt dotace z Národní sportovní agentury, původní dotační titul byl ale zrušen, město čeká na vyhlášení nového nejpozději do konce srpna.

"Náklady oproti původnímu plánu narostly, měnili jsme některé materiály a navyšujeme kapacitu, prioritně pro kulturní akce," řekla Fischerová. Navýšení podle ní zatím není možné přesně stanovit, částka 150 milionů by to být neměla. "Na začátku května jsme podali žádost o úpravu požárně bezpečnostního řešení haly kvůli navýšení kapacity, je v procesu schvalování, takže zatím není možné nic bližšího sdělit," doplnila.

Projekt stavby haly, která ve městě dlouhodobě chybí, se chystal od roku 2016. Město vyhlásilo architektonickou soutěž na multifunkční halu a nechalo zpracovat projektovou dokumentaci. "Nové vedení města po roce 2018 však tento projekt zrušilo a zadalo projekt nový, hlavním argumentem byly nižší náklady nového projektu, a to do 100 milionů korun," řekl ČTK Marek.

Loni v únoru upozornili opoziční zastupitelé na rozdíly mezi prezentovanou studií nového projektu a finální projektovou dokumentací. "Dle platné projektové dokumentace hala nemá tribuny, které jsme chtěli, na balkoně se nedá sednout, protože je tam únikový východ, kapacita haly pro konání kulturních akcí je omezena na 150 osob. Tedy z haly se stala spíše velká tělocvična. Navrhovali jsme doprojektování některých částí, ale nedostali jsme prostor," doplnil Marek. Náklady na stavbu se podle něj vyšplhaly z původních 116 milionů korun na 146 milionů. "Důvodem pro pětadvacetiprocentní nárůst byla nedostatečná projekční příprava, především nízká kapacita objektu, na což jsme od začátku upozorňovali," doplnil.

Hala se staví v Komenského ulici poblíž základní školy. Budou v ní sportovat žáci blízkých škol, klubů a spolků i veřejnost. Její součástí bude též menší víceúčelový sál, zasedací místnost, šatny, dílna pro správce, kavárna a další zázemí. Hlavní plochu bude možné rozdělit na dva sektory, což umožní současné provozování dvou různých aktivit. Komplex bude bezbariérový a obnova čeká i jeho okolí včetně zeleně.

Projednávání výstavby sportovní haly by mělo být na programu středeční schůze zastupitelstva Lysé nad Labem.