Komatsu potřebu bagr

Nová náplavka v Olomouci od podzimu nabídne prostor pro procházky i koncerty

Olomouc 30. srpna (ČTK) - Prostor pro procházky, pořádání koncertů, přístaviště lodiček i drobné občerstvení nabídne od podzimu náplavka podél řeky Moravy nedaleko centra Olomouce, která je součástí dokončované stavby rozsáhlých protipovodňových opatření v této části města. Pravý břeh řeky Moravy v sousedství Masarykovy třídy bude hotový do konce září, levá strana nábřeží v říjnu. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Michal Folta.

"Po dokončení zde vznikne prostor pro procházky i odpočinkové aktivity. Z Blahoslavovy ulice vede na náplavku deset přípojek elektřiny. Na náplavce bude možné provozovat drobné občerstvení a lidé zde zažijí i různé společenské aktivity, jako koncerty či různá představení. Zájem je už nyní také o provozování půjčovny lodiček či šlapadel," uvedl Folta.

Součástí náplavky je několik úvazišť pro lodě, která jsou určena k nástupu a výstupu cestujících. "Jsou rozmístěny zhruba po padesáti metrech. Lodě by u nich neměly kotvit nastálo. Pro posezení lidí jsou na několika místech náplavky umístěny pískovcové sedáky," dodal Folta. Všechna zařízení instalovaná na náplavce ale musí být mobilní. "V případě, kdy z horního toku Moravy přijde varování před vysokou hladinou řeky, bude nutné náplavku během krátké doby vyklidit," upozornil Folta.

V Blahoslavově ulici jsou už podél opraveného břehu řeky Moravy vysázeny olše, na protilehlém nábřeží budou javory. "V Blahoslavově ulici přibydou ještě popínavé rostliny, které ozelení kamennou stěnu nábřeží. Nad náplavkou vznikají dvě vyhlídkové terasy s lavičkami, pítkem a stromy," podotkl Folta.

Stavba protipovodňových opatření na řece Moravě mezi centrem Olomouce a vlakovým nádražím začala na jaře 2018. Navazuje na předchozí dvě dokončené etapy a stát bude 730 milionů korun. Investice zahrnovala stavbu dvou mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě, výstavbu hrází a protipovodňových zdí i rozšíření koryta řeky Moravy a nábřeží. Nový most v Komenského ulici byl zprovozněn předloni, na Masarykově třídě letos v létě.