Cime 2 kvartál 2024

Nová náplavka bude v Olomouci zprovozněna od června, nabídne i kulturní akce

Olomouc (ČTK) - Náplavka podél řeky Moravy nedaleko centra Olomouce, která vznikla při stavbě rozsáhlých protipovodňových opatření v sousedství Masarykovy třídy, nabídne návštěvníkům od června zázemí a kulturní program. Podle zástupců radnice otevření náplavky zatraktivní kulturní nabídku ve městě. Kromě občerstvení by zde lidé měli najít i různá kulturní představení včetně menších koncertů. Na místo se vrátí i Plavby Olomouc s výletními loděmi. Podle vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu olomoucké radnice Karin Vykydalové projevili podnikatelé o toto prostranství velký zájem.

Náplavka je 370 metrů dlouhá a 12 metrů široká. Obložená je žulovým kamenem, který je odolný proti povodňovým průtokům. "Momentálně chystáme pravidla a žádosti na zprovoznění náplavky, kde by od června měl probíhat kulturní život. Jsme však samozřejmě limitováni Povodím Moravy, jde o část nacházející se v ochranném pásmu, takže nelze počítat s nějakými velkými akcemi. Věříme však, že to pomůže v rámci turistické sezony, že město ožije i v jiných částech než ve svém centru," uvedla Vykydalová.

Město podle ní eviduje velký zájem podnikatelů, kteří by zde chtěli provozovat menší občerstvení s posezením, zajistit chtějí i menší kulturní program. "Rezonuje mezi nimi i nějaká spolupráce, kdy by chtěli kulturní program připravovat společně," doplnila vedoucí odboru. Dodala, že náplavka bude zároveň i kotvícím místem, které umožní zastavení lodí plujících po řece Moravě.

Náplavka se stane od letošní sezony zároveň nástupním i výstupním místem pro Plavby Olomouc, jejichž výletní lodě se po dobu stavby protipovodňových opatření musely přesunout do přírodního úseku na jihu města. "V přírodní části jsme byli pět let, nyní se znovu vracíme do centra, kde budeme pokračovat v turistických, školních i soukromých plavbách, a plout budeme opět v historickém úseku města. Nástupní místo bude na náplavce, kde budeme mít i nové zázemí sloužící k informacím i k zakoupení drobného občerstvení," řekl dnes ČTK provozovatel plaveb Šimon Pelikán. Doplnil, že lodě Kordulka i Marie Terezie budou kotvit nad jezem. Provozovatel zároveň jedná s městem na pořádání kulturních akcí.

Stavba protipovodňových opatření na řece Moravě mezi centrem Olomouce a vlakovým nádražím začala na jaře 2018, navazovala na předchozí dvě dokončené etapy a vyšla na 730 milionů korun. Investice zahrnovala stavbu dvou mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě, výstavbu hrází a protipovodňových zdí i rozšíření koryta řeky Moravy a nábřeží. Samotnou náplavku dokončili stavbaři loni na podzim, podle generálního ředitele Povodí Moravy Václava Garguláka musí převést průtok o síle 650 metrů krychlových za sekundu. "Dle vodohospodářských výpočtů bude přibližně 30 dnů v roce zaplavena a odolat musí také ledovým jevům v době mrazů. Tomu také odpovídá její konstrukce," uvedl již dříve Gargulák. Podobná náplavka vznikla nedávno například také v Hranicích u řeky Bečvy.