Nová mateřská škola v Opavě-Kylešovicích bude fungovat až od září 2024

Opava (ČTK) - Nová mateřská škola v opavské části Kylešovice bude fungovat až od září příštího roku. Otevření v tom letošním se nestihne. Rekonstrukce budovy totiž potrvá déle, než se původně předpokládalo. Hygienici také neschválili provoz školky v provizorních prostorách nedaleké základní školy. ČTK to řekl Martin Kůs z tiskového oddělení opavského magistrátu. V Opavě je 27 školek s celkovou kapacitou přes 2000 míst, město má asi 55.000 obyvatel.

Otevření nové školky pro 56 dětí je součástí plánu města zvýšit kapacitu mateřských škol, aby v dalších letech byla zařízení schopna pojmout silnější ročníky dětí. Rozšířením nynějších a otevřením jedné nové mateřské školy vzniknou v Opavě nová místa pro 277 předškoláků. Důvodem investic je vyšší porodnost i zájem rodičů umístit do školy děti, kterým ještě nebyly tři roky.

Nová školka vznikne v budově, kde před lety už jednou sídlila. Kvůli úbytku dětí ale byla uzavřena a prostory obsadila pobočka knihovny. Ta se bude muset přestěhovat do nových prostor. Původně město předpokládalo, že se nová školka otevře ještě letos v září. "Rekonstrukce prostor bývalé knihovny na ulici Liptovská v Kylešovicích začne v červenci. Hotova bude v lednu nebo únoru 2024," řekla vedoucí odboru školství Andrea Štenclová.

Dodala, že krajští hygienici navíc neschválili ani dočasné řešení v podobě umístění dětí od nového školního roku v prostorách Základní školy Opava-Kylešovice. Prostředí pro děti ve věku od dvou do pěti let by podle nich ve škole bylo nevyhovující. "Už jen sociální zařízení ve škole pro ně není vhodné svou velikostí," řekla Štenclová. Dodala, že zápisy do nové školky se tak budou konat přibližně za rok, první děti školku navštíví 1. září 2024.

Ještě letos se zvýší kapacita u dalších školek. Například přístavbou ve školce v ulici Edvarda Beneše vznikne 25 nových míst, v Malých Hošticích 28. Další nová místa ve školkách podle něj mohou vzniknout v příštích letech, a to v Pekařské ulici (56) a v Sadové (rovněž 56). Město však bude plánovat i zřízení dalších míst, která budou potřeba po vybudování velkých rezidenčních projektů, jako jsou například Stromovka nebo Dukelská kasárna. "Pokud chceme do Opavy přivést další občany, musíme pro ně zajistit nezbytné služby. A školky jsou jednou z těch zásadních,” uvedl primátor Tomáš Navrátil (ANO).

V loňském roce přišlo v Opavě k zápisu do mateřských škol 599 dětí, z toho 355 dětí bylo starších tří let, které mají nárok na přednostní přijetí. Všechny tyto děti byly přijaty. Děti mladší tří let byly přijímány ke vzdělávání pouze v případě volné kapacity.