Komatsu potřebu bagr

Nová Krejcarová lávka za 70 milionů korun se otevře koncem května

Sokolov (ČTK) - Nová Krejcarová lávka v Sokolově, která propojí centrum města s rozvojovou oblastí Jižní lom, se otevře v druhé polovině května. Stavbu za 70 milionů korun zaplatilo ministerstvo financí z dotací na zahlazování následků důlní těžby. Město Sokolov přispělo deseti miliony korun, informoval dnes ČTK místostarosta Jan Picka (nez.).

Stavba lávky pro pěší už je téměř dokončená. Nyní se pracuje na posledních úpravách. "Zatěžovací dynamickou zkouškou bylo zjištěno mírné kmitání rampy, které vyřeší instalace stojky. Práce by měly být hotové během 14 dnů tak, aby byly dokončeny před kolaudací stavby," uvedl Picka. Kolaudace je v plánu v první polovině května, poté město most zpřístupní. Otevře také cyklostezku pod lávkou, která byla kvůli stavbě uzavřená.

Stavební práce zahájila firma před dvěma lety. Ještě předtím museli stavebníci zbourat původní lávku, která byla ve špatném technickém stavu. Stavbu narušila epidemie koronaviru, takže se práce na několik měsíců zastavily. Termín dokončení lávky se pak ještě několikrát posouval. Důvodem byly vady v projektu i komplikace vzniklé při stavbě a s tím související náročná administrativa.

Během stavby se zvýšily také náklady. Kvůli novým skutečnostem zjištěných při stavbě stoupla konečná cena podle mluvčího ministerstva financí Filipa Běhala o deset milionů korun. Město zaplatilo osvětlení lávky a vícepráce spojené s vadami nebo změnami projektu, například lanové závěsy, valorizaci cen materiálu, nerezové madlo, zábradlí na rampách nebo úpravu levého břehu u nástupu na lávku.

Ministerstvo hradí stavbu z programu, který pomáhá zahlazovat ekologické škody po těžbě v Ústeckém a Karlovarském kraji. Peníze směřují do investic na rekreační a volnočasové aktivity i do širšího rozvoje regionů, například místních komunikací. Původně vyčleněných 15 miliard korun bylo v roce 2019 navýšeno na 18 miliard. Proinvestovalo se dosud přes 14 miliard korun.

V Karlovarském kraji jde o 128 projektů, z toho je dokončeno 42. Jednou z největších investic byla stavba západního obchvatu Sokolova za 175 milionů korun nebo stavba silnice ze Sokolova na Královské Poříčí za 140 milionů korun. Letos se z takzvaných ekomiliard zaplatí projekt využití lokality Jižní lom v Sokolově a revitalizace území v okolí nádrží Velká a Malá Anna v Novém Sedle.