Cime 2 kvartál 2024

Nová knihovna v Chodově na Sokolovsku se prodraží, bude stát 35 mil. Kč

Chodov (Sokolovsko) 20. října (ČTK) - Stavba městské knihovny v Chodově na Sokolovsku, původně za 31 milionů korun bez DPH, se prodraží o 4,1 milionu korun. Na zvýšení ceny se domluvila radnice se stavební firmou poté, co si pro tento účel dala zpracovat ekonomicko-právní analýzu. Posune se i termín dokončení stavebních prací. Hotovo by mělo být na jaře příštího roku. Nová knihovna by pak veřejnosti měla začít sloužit začátkem dalšího školního roku, řekl dnes novinářům starosta Patrik Pizinger (Místní).

Knihovna vzniká přestavbou objektu bývalé výrobny knedlíků. Stavební práce začaly v polovině loňského roku. Na začátku letošního roku ale dodavatel stavby požádal město o navýšení rozpočtu s tím, že má problémy s financováním. Vyšší cenu zdůvodňoval nárůstem cen stavebního materiálu umocněným ruskou agresí na Ukrajině.

Město mělo na výběr z několika variant, jak situaci řešit. V úvahu připadalo i odstoupit od smlouvy, stavbu zakonzervovat a vyhlásit nové výběrové řízení. Jako nejvýhodnější se ale podle starosty ukázalo pokračování stavby i za vyšší cenu. Náklady na stavbu se po navýšení zvýšily na 35 milionů korun bez DPH. „Není to ani inflační nárůst, ani původně požadovaný, který byl téměř dvojnásobný, ale je to výsledek kompromisu garantovaný tím, že stavbu dokončí,“ řekl starosta.

Stavbu čeká dokončení obvodového pláště tak, aby mohli stavbaři přes zimu pracovat v interiérech. „Je hotový základní skelet, to znamená, že proběhly veškeré bourací práce, první vyzdívky, osazují se okna, připravuje se střecha. Dál probíhá betonáž spojovacího krčku, kde bude schodiště a výtahová šachta. Je připraven také multifunkční sál,“ řekl starosta.

Součástí dohody bylo také prodloužení termínu předání. Původně měla být stavba hotová ještě letos, kvůli nepředvídatelným skutečnostem ale skončí až v příštím roce na jaře. Poté se bude objekt vybavovat nábytkem a připravovat na budoucí provoz.

Záměrem třináctitisícového Chodova je vybudovat knihovnu se společenským sálem a kavárnou odpovídající moderním trendům. Po dokončení stavby je v plánu vybudovat na ní zelenou střechu, náklady se odhadují zhruba na deset milionů korun. V dalších letech počítá radnice ještě s úpravami celého areálu. Kolem knihovny by měl vzniknout park.