Komatsu potřebu bagr

Nová cyklostezka v Olomouci-Chválkovicích zvýšila bezpečnost cyklistů

Olomouc (ČTK) - Bezpečnost cyklistů zvýšila nová cyklostezka v Olomouci-Chválkovicích. Lidé už díky ní totiž nemusí na bicyklech jezdit po přilehlé rušné silnici. Stavba asi kilometr dlouhého úseku byla zahájena letos na jaře a vyžádala si investice 12,7 milionu korun. Většinu nákladů pokryla dotace z evropských fondů. Dokončením stavby této cyklostezky jsme uskutečnili vůbec největší investici v oblasti cyklodopravy ve městě pro letošní rok, řekl dnes novinářům náměstek primátora Martin Major (ODS).

Nový úsek cyklostezky začíná u parkoviště poblíž pevnůstky u Týnečku, kde navazuje na trasu pro cyklisty spojující Olomouc s okolními obcemi a Šternberkem. Nová cyklostezka odtud pokračuje do centra až k Luční ulici. Část nové cyklostezky je smíšená a další úsek je dělený na chodník pro pěší, dělicí zelený pás a cyklopruh.

"Stavbou cyklostezky jsme nyní alespoň částečně ulehčili rušné Chválkovické ulici, která do města přivádí dopravu od Opavy a Šternberka," uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO). "Snížení dopravní zátěže na výpadovce má sice v budoucnu zajistit výstavba východní tangenty, ale ta začne nejdříve za čtyři roky. Proto jsme usilovali alespoň o částečné zlepšení dopravní situace a bezpečnosti cyklistů, což se teď podařilo naplnit," dodal.

Město v budoucnu plánuje prodloužit cyklostezku ve Chválkovicích dál ve směru k ulici U Podjezdu, což by v této městské části vyřešilo problematickou dopravu cyklistů po silnici s hustým provozem aut. Podle cyklokoordinátora Stanislava Loserta je ale třeba nejdříve vyřešit složité majetkoprávní problémy. "Podél ulice Chválkovické totiž už dále není možno z prostorových důvodů ve vedení cyklostezky pokračovat," řekl.

V Olomouci je nyní více než 45 kilometrů cyklostezek a cyklopruhů a dalších 35 kilometrů se chystá. V létě byla dokončena stavba více než půlkilometrového úseku cyklostezky z Holického lesa směrem k ulici Dolní Novosadská. Nová smíšená stezka pro cyklisty a chodce tam stála 3,4 milionu korun a v budoucnu by na ni měl navázat další úsek, který cestu podél frekventované silnice v Keplerově ulici prodlouží až na Nové Sady. Dělníci letos vybudovali také novou cyklostezku v okolí ulic Zikova a Rožňavská, která je součástí stavby nové tramvajové trati na lidnaté sídliště Nové Sady.