Mercedes

Nominace na Stavbu roku Královéhradeckého kraje 2023 lze zasílat do 20. června

Hradec Králové (ČTK) - Královéhradecký kraji spolu s dalšími institucemi vyhlásil 20. ročník soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje 2023. Nominace je možné posílat do 20. června, informovali ČTK zástupci hejtmanství. Vyhlášení výsledků letošního ročníku krajské soutěže je předběžně stanované na čtvrtý kvartál roku 2023.

"Královéhradecký kraj se vždy pyšnil řadou významných osobností a jimi vytvořených architektonických děl. Těší mě, že i v současné době se máme čím chlubit a že každoročně u nás vznikají stavby, které si zaslouží pozornost veřejnosti," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Do soutěže lze přihlásit stavební díla zhotovená a zkolaudovaná nebo s povoleným zkušebním provozem v období od 1. ledna 2020 do 31. května 2023. Podmínkou je také to, aby soutěžní stavba byla postavena na území Královéhradeckého kraje. Jsou čtyři kategorie: domy pro bydlení a rodinné domy, stavby občanské vybavenosti, stavby pro průmysl a zemědělství a dopravní a inženýrské stavby. "Uzávěrka přihlášek je 20. června ve 12:00," uvedla mluvčí kraje Martina Svatoňová.

V loňském ročníku se o titul ucházelo 19 staveb. Krajskou stavbou roku se stala přestavba bývalé porodnice a chirurgie na domov pro seniory v Opočně na Rychnovsku. Krajskou dopravní stavbou roku se stala rekonstrukce ulice Hlavní v Hradci Králové, Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR získala rekonstrukce bývalé koželužny na obytný komplex s 22 bytovými jednotkami v hradeckých Kuklenách a čestné uznání získaly obchvat Domašína na Rychnovsku a rezidence Nerudovka v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Zvláštní cenu poroty obdržela úsporná budova základní školy v Černíkovicích na Rychnovsku.

"Cílem soutěže je seznámit odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a projektováním v našem regionu," uvedla Svatoňová.

Soutěž Stavba roku Královéhradeckého kraje vyhlašuje Královéhradecký kraj ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů, Českou komorou architektů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR Hradec Králové.