Komatsu potřebu bagr

Netolický: Zrušení projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe uvolní obcím pozemky

Pardubice 8. února (ČTK) - Zrušení územní rezervy pro projekt kanálu Dunaj–Odra–Labe otevře obcím v Pardubickém kraji prostor pro další rozvoj. Dosud pozemky nemohly využívat. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) v reakci na dnešní rozhodnutí vlády. Zrušení budoucí trasy kanálu fakticky znamená konec tohoto projektu. Podle Netolického ale rozhodnutí vlády nemění nic na tom, že kraj usiluje o splavnění Labe do Pardubic. Zatím je řeka splavná do Chvaletic.

"Já jsem nadšený, přemýšlím, jestli nevyvěsím fangle, protože je projekt z mého pohledu nesmyslně megalomanský. Brzdil rozvoj několika desítek obcí v republice," řekl hejtman. Například obec Rybník na Orlickoústecku musela držet rezervy a nemohla na pozemcích, které mohly být rozvojové, stavět, dodal hejtman.

Ředitelství vodních cest se splavnění Labe do Pardubic snaží prosadit už mnoho let. Ekologické organizace namítají, že by plavební kanál u Přelouče měl vést přes přírodně cenné Slavíkovy ostrovy. Společnost proto navrhuje nové varianty vedení vodní cesty, které by se mělo co nejvíce vyhnout celé evropsky významné lokalitě Louky u Přelouče.

Labe je zatím splavné jen do Chvaletic. Kromě plavebního stupně Přelouč by byla nutná modernizace stupně Srnojedy na Pardubicku a vybudování přístavu v Pardubicích. Podle dřívějších údajů by měla výstavba kanálu o délce téměř 3,2 kilometru stát více než tři miliardy korun. Smysluplnost a hospodárnost plavebního kanálu zpochybnil v roce 2009 Nejvyšší kontrolní úřad.

Dnešní rozhodnutí vlády, na základě kterého projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe končí, přivítali i zástupci Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.