Cime 4 kvartal 2024

Nemovitostní fondy v ČR posilují, loni koupily přes 1500 bytů, letos chtějí 2000

Praha 27. června (ČTK) - Nemovitostní fondy se v Česku etablují stále více. Loni podle odhadů Asociace nájemního bydlení získali institucionální investoři přes 1500 bytů, letos cílí na 2000. Nemovitostní fondy působí na českém trhu třetím rokem, přesná čísla zatím nejsou k dispozici, uvedla asociace. Developeři potvrzují, že zájem o odkup celých či částí jejich projektů na nájemní bydlení stoupá.

V roce 2020 začaly byty před uvedením na trh od developerů kupovat například německý Zeitgeist, švédský Heimstaden nebo český Mint. Loni už odhadem Asociace nájemního bydlení koupily fondy přes 1500 bytů. "Přesná data, kolik nemovitostní fondy a další investoři souhrnně v Česku investují do residenčních bytů, neexistují. Pokud se k tomu přidají aktivity developerů, bude trh atakovat akvizice kolem 2000 bytů ročně pro institucionální nájemní bydlení," sdělila ČTK asociace.

Mint loni koupil přes 200 bytů v Praze a přes 100 v Plzni. "A po trhu se rozhlížíme i nadále," řekl Erik Janovský, investiční analytik Mintu, který je připraven do konce roku nakoupit dalších 500 bytů. Největší provozovatel nájemního bydlení v Česku Heimstaden loni koupil tři projekty nových bytových domů. V Plzni 226 bytů, v Praze 169 bytů v rezidenci Pergamenka v Praze 7 za 1,2 miliardy korun a v Ostravě 182 bytů.

"Náš zájem o nové byty trvá a diskuze s developery vedeme dál. Máme několik rozpracovaných projektů, nicméně další kroky budou souviset s vývojem ekonomické situace v Česku a cen obecně," řekla ČTK mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz.

Fond Czech Home Capital za uplynulý rok získal 630 hotových bytů k pronájmu v Ostravě, Praze a také Drážďanech. Fondy IRQ, jejichž zakladatelem je také bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, letos získaly podíl v bytovém domě v pražských Holešovicích. "Současná situace nahrává zvyšování poptávky po nemovitostech. Apetit investory rozhodně neopouští," řekl Tůma.

Developerská společnost Finep s fondy spolupracuje. Řeší spolu výběr lokalit i úpravy projektům včetně dispozic bytů, aby byly vhodné pro nájemní bydlení. "Plánujeme, že do budoucna bude až půlka projektů v režimu dostupného bydlení. Fondy bereme jako partnery pro dlouhodobý rozvoj nájemního bydlení z naší produkce," řekl mluvčí Finepu David Jirušek. Skanska Reality letos představí v Praze 7 projekt pro nájemní bydlení s fondem o 150 bytech.

Naopak Central Group se drží prodeje rovnou zákazníkům. "Už se na nás obrátilo asi deset fondů s možností odkoupit část našich projektů, ale zatím jednání nevedeme, protože to nemáme zapotřebí. Pro nás to nedává ekonomický smysl," řekl šéf Central Group Dušan Kunovský a poukázal na fakt, že v Česku je stála malá nabídka nových bytů a všechny se rychle prodají.

V Česku žije v nájemním bydlení podle dostupných dat aktuálně jen asi 20 procent obyvatel, zatímco v západní Evropě je to mnohem více. V sousedních Německu a Rakousku se jedná o více než dvojnásobek. Nájemní bydlení se ale stále více skloňuje i v ČR kvůli stoupajícím cenám bytů, hypoték a inflaci.