Komatsu potřebu bagr

Nemocnici Kyjov se znásobily náklady na energie, zatepluje budovy a mění světla

Kyjov (Hodonínsko) 7. listopadu (ČTK) - Nemocnice Kyjov letos proti loňsku zaplatí zhruba o 100 procent více za elektřinu a o 160 procent více za plyn. ČTK to dnes sdělila mluvčí nemocnice Veronika Hollerová. Nemocnice se dlouhodobě snaží šetřit například pomocí zateplování budov, za více než 10 let zateplila budovy za 163 milionů korun. Kromě toho mění osvětlení za úspornější LED světla a na příští rok plánuje za 20 milionů umístění solárních panelů.

Za elektřinu loni nemocnice zaplatila 7,2 milionu a letos počítá s náklady 14,7 milionu. Za teplo loni zaplatila 8,5 milionu a letos čeká 9,1 milionu a za zemní plyn loni zaplatila 359.000 a letos 936.000 korun.

Nemocnice se snaží šetřit dlouhodobě. Od roku 2011 zateplila několik budov za 163 milionů korun. Zateplení a výměny oken se dočkala například interna, ústavní lékárna, budova ušní, nosní, krční (ORL), infekční pavilon nebo bytový dům a další objekty. Za 600.000 korun také vyměnila světla za úspornější LED svítidla. Další výměna světel za 250.000 korun bude pokračovat v příštím roce.

Pokračovat by v příštích letech mělo i zateplování. Za téměř 22 milionů je v plánu u budovy varny, jídelny nebo skladů. Kromě toho nemocnice plánuje umístit na střechy budov solární panely asi za 20 milionů korun.

Zřizovatelem kyjovské nemocnice je Jihomoravský kraj. Zřizuje devět nemocnic. Kromě Kyjova jsou ve Znojmě, Břeclavi, Vyškově, Hodoníně, Tišnově, Ivančicích, Letovicích a Hustopečích.