Cime 3 kvartal 2024

Nemocnice Plzeňského kraje mají mít vinou energií příští rok ztrátu 368 mil. Kč

Klatovy 6. prosince (ČTK) - Šest nemocnic zřizovaných Plzeňským krajem, z nich čtyři akutní, by mělo mít příští rok ztrátu zhruba 368 milionů Kč. Meziročně půjde téměř o dvojnásobek, letos se má pohybovat kolem 200 milionů Kč. Jen nárůst plateb za energie činí 133 milionů korun. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Hais (Piráti). Rostou také ceny léků a zdravotnického materiálu.

"I když jsou (energie) zastropované, tak je to pětkrát víc, než co máme do konce letošního roku," řekl Hais.

Kraj kompenzuje ztráty nemocnic ze svého rozpočtu vyrovnávacími platbami za poskytování služeb obecného hospodářského zájmu (SOHZ). Platí čtyřem akutním nemocnicím v Klatovech, v Domažlicích, ve Stodu a v Rokycanech a zařízením následné péče v Plané a v Horažďovicích. Nejvíc peněz vydal v roce 2017, a to 309 milionů Kč, v dalších letech se částka snižovala.

Kraj letos původně plánoval letošní vyrovnávací platby asi 160 milionů, ale podle Haise nakonec sumu zvýšil o více než 40 milionů Kč.

"Příští rok je k tomu nutné přičíst 133 milionů navíc za energie plus se očekává inflační navýšení za léky, spotřební materiál a ještě do toho hodně vstoupí mzdy. Ty jsou věcí kolektivního vyjednávání, uvidíme, jaká bude situace na konci roku," uvedl. Platy v krajských nemocnicích se budou podle Haise odvíjet od růstů tarifů ve fakultních nemocnicích.

"My se tím sice řídit nemusíme, ale chceme udržet konkurenceschopnost zdravotního personálu, a tak budeme muset mzdy zvyšovat," řekl. Kolektivní vyjednávání řeší vedení nemocnic, která si chtějí udržet vzácný kvalifikovaný personál. SOHZ na příští rok počítá pro zdravotníky v krajských nemocnicích s desetiprocentním růstem, což je podle náměstka strop. "Říkali jsme odborářům, že o víc bychom to nedokázali, protože ta ztráta nemocnic je obrovská," uvedl.

Vedení kraje nevylučuje, že by nakonec výdaje na služby obecného hospodářského zájmu v roce 2023 mohly být nižší. "Může se stát, že náklady na energie v průběhu roku klesnou pod zastropovanou cenu a pak bychom je začali soutěžit, takže bychom ušetřili," řekl náměstek. Vyloučené není podle něj ani to, že v důsledku klesající inflace zlevní spotřební zdravotnický materiál a léky.

"Budeme samozřejmě hledat úspory v nemocnicích a budeme se snažit zvýšit jejich efektivitu a zlepšit služby," řekl Hais. Věří v nové pacienty díky tomu, že do přístrojů letos a příští rok investují 440 milionů Kč z dotačního programu REACT-EU.