husqvarna

Někteří obyvatelé Písku požadují vypsání referenda na opravu bazénu

Písek 26. května (ČTK) - Někteří obyvatelé Písku požadují vypsání referenda na opravu plaveckého stadionu. Reagují tím na připravovaný projekt výstavby nového plaveckého areálu, který vyjde zhruba na 500 milionů korun. Zastánci referenda tvrdí, že částka je příliš vysoká, a proto by bylo úspornější opravit současný stadion. Vypsání referenda dnes schválili písečtí zastupitelé pod podmínkou, že žádost musí ověřit městský úřad, zda splňuje potřebné náležitosti.

Petici požadující referendum podepsalo podle jejích autorů 2502 lidí nad 18 let. Městský úřad však číslo ještě musí ověřit a zjistit, zda o referendum usiluje minimálně deset procent píseckých voličů, což je přibližně 2400 lidí.

Odhad rekonstrukce podle předkladatelů referenda činí 250 až 270 milionů korun. "Ale může se stát, že to bude třeba o 100 milionů korun více. To nikdo neví, protože nežijeme v paralelních vesmírech, abychom mohli porovnat obě dvě cesty," uvedl písecký zastupitel Josef Soumar (Piráti).

Referendum o případné rekonstrukci bazénu by se konalo v září současně s obecnými volbami. "Jen se ptám, jestli si lidé uvědomují, že pokud přistoupíme k rekonstrukci, nebude v Písku bazén v provozu několik let. Kam třeba budou jezdit školy na plavecké výcviky?" uvedl zastupitel Josef Keclík (ANO).

Otázky kolem bazénu Písek řeší více než deset let. V roce 2013 se už jedno referendum konalo. Lidé v něm závazně rozhodli, že současný plavecký areál u Otavy z 80. let minulého století kazí vzhled historického centra města, a proto muselo město pro plánovaný nový bazén hledat jiné místo. Nejprve měl být v areálu bývalých Žižkových kasáren, ale nakonec radnice vybrala místo pod lesnickou školou.

Písecké zastupitelstvo na dubnovém zasedání zvýšilo částku na stavbu plaveckého bazénu z 380 milionů korun na 480 milionů Kč bez daně. Důvodem byl nárůst cen materiálu i prací ve stavebnictví. Město už v letošním rozpočtu vyčlenilo 182 milionů korun na první fázi stavby bazénu.