husqvarna

Některé obce u Mydlovar netěší, že má zde vzniknout fotovoltaická elektrárna

České Budějovice (ČTK) - Některé obce v blízkosti bývalého odkaliště u Mydlovar na Českobudějovicku netěší, že v jejich blízkosti má vzniknout na ploše několika desítek hektarů velká fotovoltaická elektrárna. Jihočeský kraj kvůli tomu zahájil jednání o aktualizaci zásad územního rozvoje. Obce respektují, že elektrárna bude stát na pozemku státu, ale obávají se hlavně případného negativního dopadu na krajinu, řekli ČTK někteří starostové.

"Náš pozemek to není, takže nás k tomu nepotřebují. Ale že bychom byli nadšeni z toho, že máme takovou elektrárnu za humny? To určitě ne. Jedná se o plochu 108 hektarů. A možná to není konečné číslo, protože odkaliště je ještě rozsáhlejší," řekla ČTK starostka Mydlovar Renata Gondeková.

Elektrárna by byla v místech, kde dříve ležely radioaktivní odpady, které u Mydlovar zbyly po zpracování uranové rudy. Projekt by zasáhl katastry obcí Mydlovary, Nákří, Olešník a Dívčice. "Ale šlo by o pozemky státu, takže my to musíme respektovat," uvedla Gondeková.

Fotovolatické elektrárny by vybudovala na odkalištích společnost ČEZ, jejíž zástupci s obcemi jednali. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) na čtvrtečním zasedání krajského zastupitelstva uvedl, že chápe, že projekt je pro dotčené obyvatele citlivou záležitostí. Dodal, že kraj s obcemi také jednal a další setkání s nimi plánuje. "Je sice pěkné, že se nás kraj zeptal, co si o tom myslíme. A my jsme se vyjádřili, že to nevítáme. Ale vlastně se nás ani ptát nemusel, protože ten projekt začal i bez ohledu na to, jaký jsme na to měli názor," řekl starosta Dívčic Miroslav Stulík.

Uvedl, že by šlo o největší fotovoltaickou elektrárnu v Evropě. Podle jeho informací se nikde nenachází na ploše kilometru čtverečního. "Primárně se obáváme negativních dopadů na krajinu. Už teď jsme ve srážkovém stínu. A fotovoltaická elektrárna by krajinu ještě více ohřívala," řekl Stulík. Kraj chce kvůli tomu dát vypracovat posudek vlivu na životní prostředí.

Zpracování uranové rudy v Mydlovarech začalo v roce 1962 a trvalo bezmála 30 let. Rozloha kalových polí zaujímá 270 hektarů. Laguny s radioaktivními odpady, které u Mydlovar zbyly po zpracování uranové rudy, sanoval několik let státní podnik Diamo.