Cime 1 kvartál 2024

Některé akce středočeských cestářů zkomplikoval růst cen stavebních materiálů

Praha 23. května (ČTK) - Středočeští silničáři chtějí letos investovat zhruba tři miliardy korun, a to do již započatých i nově zahájených akcí. Jde o podobnou částku jako loni. Velká část peněz je určena na rekonstrukce mostů, letos se má dokončit hlavně oprava mostu v Kolíně. Práce postupují podle plánu, jedinou komplikací je růst cen stavebních materiálů, řekl dnes novinářům ředitel krajské správy a údržby silnic Jan Lichtneger.

Problém podle něj nastal hlavně u akcí, které přešly z loňského roku a jsou za ceny, jež neodpovídají nynější situaci. Firmy cestáře vyzývají k jednání o navýšení cen, podle Lichtnegera to ale uzavřené smlouvy neumožňují a ani při jednání s ministerstvem dopravy a Státním fondem dopravní infrastruktury se nenašel se žádný způsob, jak ceny upravit.

"Takže zhotovitelům vysvětlujeme, že smlouvu musejí dodržet. Pouze ve dvou případech se nám stalo, že nám zhotovitel letos odmítl nastoupit a zahájit práce," uvedl Lichtneger. Konkrétní být nechtěl s ohledem na to, že se těmito případy budou zabývat právníci.

Kromě rekonstrukce mostu v Kolíně letos pokračují například opravy nadjezdu přes železniční trať v Nymburku. Cestáře také čeká stavba nového mostu přes dálnici D10 u Kosmonos nebo bourání mostu přes D11 v Jirnech. Vzniknout má také nový most přes D11 u Mochova.

Silničáři pokračují v budování obchvatu Jílového, Brandýsa nad Labem, Staré Boleslavi a Jesenice u Prahy a investují i do oprav starých silnic. Jde například o rekonstrukci části silnice a mostu v Břežanském údolí, který musel být uzavřen kvůli havarijnímu stavu.