husqvarna

Nejvyšší soud potvrdil verdikt o zabrání rekreačního areálu v Rabyni

Brno (ČTK) - Nejvyšší soud potvrdil verdikt o zabrání rekreačního areálu v Rabyni na Benešovsku, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. Soud odmítl dovolání podnikatele Luďka Fabingera, který získal pozemky v roce 2005 v dražbě. ČTK to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová. Podle verdiktu byla dražba nezákonná, pozemky tedy připadly státu.

Nejvyšší soud rozhodoval v lednu bez veřejného jednání, v únoru spis vracel k obvodnímu soudu, který pak doručoval účastníkům řízení. Odůvodnění zatím není na webu Nejvyššího soudu dostupné. Podle Pröllerové bylo dovolání odmítnuto v plném rozsahu.

O zabrání areálu rozhodl obvodní soud, verdikt loni v březnu potvrdil Městský soud v Praze. Pouze změnil důvody, na základě kterých pozemky zabral. Konkrétní paragraf umožňuje zabrání výnosu z trestné činnosti pachatele, kterého nelze stíhat nebo odsoudit. Fabingerovo stíhání skončilo kvůli promlčení.

Dražba se odehrála v roce 2005 i přesto, že Smetka měl tehdy obstavený majetek a v katastru nemovitostí byla vyznačená plomba. Podle pravomocného verdiktu byla dražba zinscenovaná. Fabinger získal areál za 29 milionů korun. Podle odhadů však byla hodnota areálu více než dvojnásobná - a v současnosti je ještě vyšší.

Stát v minulosti avizoval, že z prodeje rekreačního areálu odškodní klienty H-Systemu, přestože v řízení, které se týkalo Rabyně, přímo nefigurovali jako poškození. Rozhodnout by o tom musela vláda ve zvláštním režimu.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetku soudy poslaly na 12 let do vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.